Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Higiena intymna kobiet

higiena intymna

Kobiety, które dbają o siebie, stosują do codziennie pielęgnacji artykuły higieniczne, podobnie jak biorą prysznic czy używają dezodorantu. Higiena kobiet, szczególnie intymna, ma kluczowe znaczenie w ich zdrowiu, jak i dobrym, świeżym samopoczuciu.

Właściwa higiena intymna nie jest niczym skomplikowanym, należy pamiętać o kilku czynnikach:

  • do higieny intymnej nie należy używać żadnego rodzaju gąbek i myjek. Jest to siedlisko drobnoustrojów i bakterii, a także w sposób ten, bardzo łatwo można podrażnić okolice intymne
  • najbezpieczniejsza i najzdrowsza jest bielizna bawełniana, dlatego to ją kobiety powinny nosić na codzień. Nie ogranicza ona dopływu powietrza i nie podrażnia okolic intymnych
  • podmywanie się powinno się odbywać w kierunku od przodu do tyłu
  • do mycia okolic intymnych nie używamy zwykłych mydeł, czy środków myjących, tylko te przeznaczone do higieny intymnej. Inne mają nieprawidłowe ph i zaburzają naturalną barierę ochronną miejsc intymnych
  • kąpiele sprzyjają rozwojowi bakterii, dlatego prysznice są zdrowsze

Artykuły higieniczne:

Kobiety mają do wyboru kilka rodzajów artykułów higienicznych do pielęgnacji miejsc intymnych. W zależności od zapotrzebowania i upodobań sprawdzi się co innego.

1 Podpaski – zrobione są z miękkiej, ściśniętej waty bądź bawełny, otoczonej warstwą celulozy ub porowatej folii ułatwiającej wchłanianie. Od spodu posiadają warstwę kleju, umożliwiającą przytwierdzenie do bielizny, co zapobiega przesuwaniu się. Podpaski są dostępne w różnych rozmiarach i o zróżnicowanej chłonności, w zależności od potrzeb. Możemy znaleźć podpaski na noc, na dzień, ze skrzydełkami, bez skrzydełek, zapachowe jak i w różnych wariantach kolorystycznych. Stosowane są podczas menstruacji. Powinny być wymieniane co 3-4 godziny.

2 Wkładki – przypominają one wyglądem podpaski, są jednak mniejsze, cieńsze i mniej chłonne. Wkładek używa się najczęściej poza okresem menstruacji z kilku powodów. Po pierwsze pomagają one w ukrywaniu intymnego zapachu kobiety, a po drugie pochłaniają wydzieliny z dróg rodnych. Podczas menstruacji można używać wkładek jako dodatkowego zabezpieczenia bielizny przy korzystaniu z tamponów. Produkuje się je z tworzyw miękkich, które nie powodują podrażnień ani uczuleń.

3 Tampony – wykonane as ze sprasowanej bawełny. Ich kształt ułatwia wprowadzenie tamponu do pochwy, zaś sznurek, który zostaje na zewnątrz ułatwia jego późniejsze wydostanie. Tampony, podobnie jak podpaski wchłaniają upławy menstruacyjne i krew, jednak dzięki pozostaniu w pochwie zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Sprzyja to zachowaniu świeżości, ale także komfortu. Te artykuły higieniczne są dostępne w różnych rozmiarach i o zróżnicowanej chłonności. Wymieniać je należy co 4-5 h, na noc można aplikować je nawet na 8 godzin.

4 Środki do mycia okolic intymnych – do mycia okolic intymnych, należy używać środków do tego przeznaczonych. Mogą to być płyny, żele, emulsje, pianki czy nawet chusteczki. Nie ma to znaczenia, ważne, aby były przeznaczone do higieny intymnej. Dzięki różnorodności, każda kobieta może znaleźć produkt idealny dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Higiena intymna kobiet

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0