Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Gorączka – kiedy zgłosić się do lekarza

leki

Niezbyt wysoka gorączka, choć może wiązać się z pogorszeniem samopoczucia, nie powinna nas niepokoić, nie trzeba też jej zbijać. To naturalna reakcja obronna naszego ciała próbującego odeprzeć atak patogenów. Jeśli natomiast temperatura przekracza 38,5°C, wskazane jest zastosowanie leków przeciwgorączkowych. W niektórych przypadkach, przy wysokiej gorączce, konieczna może okazać się nawet wizyta u lekarza. Kiedy należy zgłosić się po pomoc?

Gdy gorączka jest bardzo wysoka

Temperatura ciała powyżej 39,5°C wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej, a także jak najszybszego obniżenia. Tak wysoka gorączka zaczyna stwarzać duże zagrożenie dla organizmu. Może prowadzić do uszkodzenia komórek i zaburzeń w funkcjonowaniu ciała. Na negatywny wpływ wysokiej gorączki najbardziej narażony jest mózg.

W przypadku dorosłych pewne grupy pacjentów powinny pilnie zasięgnąć porady lekarskiej, gdy temperatura ciała przekracza już 38°C. Wspomniane zalecenie dotyczy kobiet w ciąży, pacjentów przyjmujących leki immunosupresyjne albo chorujących na choroby przewlekłe (np. cukrzycę czy astmę) oraz seniorów, którzy mogą łatwo odwodnić się przez gorączkę.

Kiedy podejrzewa się zakażenie koronawirusem

Podwyższona temperatura ciała może świadczyć o infekcji rozwijającej się w organizmie. Trzeba pamiętać, że gorączka należy do objawów niespecyficznych. Oznacza to, że może wystąpić w przypadku wielu chorób, nie tylko wirusowych czy bakteryjnych, ale też np. nowotworowych czy reumatycznych. Warto zatem wziąć pod uwagę, jakie inne objawy towarzyszą gorączce.

Symptomy takie jak wysoka temperatura ciała, kaszel, duszności, zmęczenie oraz bóle mięśniowe mogą (ale nie muszą) świadczyć o zakażeniu koronawirusem. W przypadku ich wystąpienia należy zastanowić się, czy w ciągu 14 dni przed pojawieniem się objawów miało się kontakt z osobą, która przebywała w regionie dotkniętym przez epidemię albo u której zostało stwierdzone zakażenie koronawirusem.

Jeśli zaistniało podejrzenie infekcji, zaleca się zostać w domu, maksymalnie unikać kontaktu z innymi ludźmi i niezwłocznie zadzwonić na infolinię NFZ 800-190-590 albo do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, by dowiedzieć się, jak postępować dalej, w zależności od występujących objawów. Symptomy takie jak gorączka przekraczająca 38°C, kaszel i duszności są wskazaniem do udania się na izbę przyjęć szpitala zakaźnego.

Gdy gorączkuje dziecko – kiedy konsultacja z lekarzem jest konieczna?

W przypadku gorączki u dziecka o tym, czy należy pójść do lekarza, skonsultować się z nim telefonicznie albo w ramach e-porady, decydują różne czynniki. Należy wziąć przede wszystkim pod uwagę wiek dziecka, wyniki dokonanych pomiarów, reakcję organizmu małego pacjenta na leki na gorączkę (czy temperatura spada po ich podaniu) oraz to, jakie pojawiają się symptomy (np. czy wystąpiły objawy odwodnienia).

Lekarz powinien obejrzeć każdego gorączkującego noworodka i niemowlę (poniżej 3 miesiąca) z temperaturą ciała równą lub wyższą 38⁰C. Konsultacja telefoniczna będzie niewystarczająca. Należy niezwłocznie udać się do gabinetu lekarza albo na SOR. Gorączkę u dzieci z przedziału wiekowego 3-12 miesięcy, w zależności od wysokości temperatury i samopoczucia malucha, zaleca się konsultować przynajmniej telefonicznie z pediatrą.

Pociechy powyżej 1 roku życia mogą być leczone w warunkach domowych, jeśli podwyższonej temperaturze nie towarzyszą inne symptomy, problemy z apetytem, oddychaniem czy niepokojące zachowanie. Co jednak zrobić, gdy mimo dobrego stanu dziecka gorączka nie obniża się po podaniu leków albo utrzymuje się dłużej niż 3-5 dni? W takich przypadkach również trzeba zgłosić się do pediatry.

Natychmiastowa konsultacja z lekarzem jest konieczna, jeśli gorączka u dziecka przekracza 40⁰C i nie spada po 2 godzinach od zażycia ibuprofenu czy paracetamolu. Nieprawidłowością wymagającą kontaktu z pediatrą okaże się również gorączka po szczepieniu wyższa niż 38.9⁰C albo utrzymująca się dłużej niż 24 godziny.

Skonsultuj się z lekarzem, gdy poza wysoką gorączką zaobserwujesz inne niepokojące symptomy

Należy pilnie skontaktować się z lekarzem, gdy gorączka (niezależnie od wieku pacjenta) wynosi 40°C lub więcej albo nie ustępuje po 3 dniach, towarzyszy jej uczucie dezorientacji i senności lub symptomy takie jak wymioty, dreszcze, szybkie bicie serca, sztywność karku, skurcze mięśni, halucynacje czy wysypka skórna. Wskazaniem do konsultacji lekarskiej w przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury ciała jest również silny ból lub stan zapalny w jakiejkolwiek części ciała, nietypowa wydzielina z pochwy albo przykry zapach moczu.

To, czy gorączka wymaga zgłoszenia się do lekarza, zależy od wielu czynników, m.in. od wieku gorączkującej osoby, jej stanu zdrowia, wysokości gorączki oraz objawów towarzyszących wysokiej temperaturze. Warto pamiętać, że konsultacja zawsze jest konieczna w przypadku bardzo wysokiej gorączki (40°C), gorączki u najmłodszych dzieci, a także podwyższonej temperatury, która nie spada mimo podania leków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gorączka – kiedy zgłosić się do lekarza

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0