Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Glistnik jaskółcze ziele – na kurzajki oraz inne dolegliwości

Glistnik jaskółcze ziele

Jedną z najczęściej spotykanych bylin rosnących na terenie całego kraju jest glistnik jaskółcze ziele. Spotkać go można równie często na łąkach, jak i na wysypiskach śmieci czy nasypach kolejowych. Choć to niepozorna bylina, to jednak posiada szereg dobroczynnych właściwości. Jednocześnie glistnik jaskółcze ziele to także roślina trująca. Kiedy i jak ja zatem stosować, aby nie zagrażała zdrowiu?

Glistnik jaskółcze ziele – jakie ma właściwości? Jak go stosować?

Glistnik jaskółcze ziele to roślina wykazująca ważne właściwości lecznicze, które mogą mieć bardzo duże znaczenie dla organizmu. Roślina ta jest bogata w substancję nazywaną cheliodoniną. Dzięki niej posiada właściwości przeciwskurczowe. Powoduje rozkurczanie mięśni gładkich, a to z kolei sprawia, że pomaga w przypadku bólu miesiączkowego, także w bólach brzucha – również spowodowanych kolką jelitową.

Glistnik jaskółcze ziele ma także działanie grzybobójcze. Roślinę tę można spotkać w składzie wielu preparatów leczących zakażenia skórne spowodowane właśnie grzybami.
Co więcej, regularne stosowanie wywaru z tej rośliny pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi. Glistnik jaskółcze ziele jest bogaty w bardzo wartościowe alkaloidy. Badania wykazały, że substancje mają silne działanie przeciwnowotworowe. Od lat trwają dodatkowe prace nad zastosowaniem ich w leczeniu różnego rodzaju nowotworów, między innymi tak niebezpiecznego raka trzustki.

Zbiór glistnika można przeprowadzić samodzielnie, gdyż jest to roślina bardzo powszechnie występująca. Należy wiedzieć jednak o tym, że właściwości lecznicze mają ziele i korzeń rośliny. Przed pełnym kwitnieniem należy roślinę zebrać i ułożyć do suszenia. Z takiego suszu można wykonywać leczniczy napar. Można go z powodzeniem stosować zewnętrznie na różnego rodzaju zakażenia skóry lub wewnętrznie, ale koniecznie pod kontrolą lekarza.

Glistnik – kto powinien na niego uważać?

Choć glistnik to roślina wykazująca wiele odżywczych właściwości, to zaliczana jest także do roślin trujących. Świeżo zerwanej rośliny i soku z niej nie powinno się przede wszystkim stosować wewnętrznie, ponieważ powoduje silne podrażnienia. Ponadto pewna grupa ludzi nie powinna w ogóle spożywać glistnika pod żadną postacią. Do takich osób należą:
– osoby, które przebyły choroby wątroby lub niedrożność przewodów żółciowych,
– osoby stosujące leki mające wpływ na czynność wątroby,
– chorzy na jaskrę,
– chorzy na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy,
– kobiety w ciąży i karmiące piersią,
– dzieci,
– osoby z alergiami skórnymi.

Jaskółcze ziele na kurzajki – czy warto stosować?

Bardzo często można usłyszeć o tym, jaki ma wpływ jaskółcze ziele na kurzajki. Okazuje się, że jest to bardzo skuteczny środek na te skórne schorzenia. Warto jedynie wiedzieć, w jaki sposób go stosować.

Około 10g korzenia jaskółczego ziela należy zmiażdżyć w moździerzu, a następnie wymieszać ze szklanka octu winnego. Powstałą w ten sposób mieszankę należy umieścić w słoiku i szczelnie zamknąć, następnie na około miesiąc postawić w ciemnym miejscu. Warto co kilka dni słoikiem zamieszać. Po miesiącu mieszankę trzeba odcedzić. Wywar, który w ten sposób powstał może posłużyć do przemywania kurzajek. Można w nim także moczyć opatrunek i okładać nim bezpośrednio kurzajkę. Istnieje także prostszy sposób, aby stosować jaskółcze ziele na kurzajki. Wystarczy zerwać świeżą roślinę i ułamać łodygę. Po chwili sok zacznie z niej wyciekać i wtedy taką łodygą można pocierać kurzajkę.

Ewelina Bogusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Glistnik jaskółcze ziele – na kurzajki oraz inne dolegliwości

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0