Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Ekspres na kapsułki: od niego zaczyna się dzień

kawa

Kawa szybko stawia na nogi z rana i pobudza do pracy w ciągu dnia. Doceniany z powodu swoich właściwości i smaku napój bardzo łatwo jest zepsuć, dlatego proces jego zaparzania należy powierzyć sprawdzonemu sprzętowi. Mało kto wyobraża sobie inne rozpoczęcie dnia niż od filiżanki aromatycznej kawy. Co sprawia, że tak kochamy ten napój i w jaki sposób go przyrządzić, by smakował najlepiej?

Co takiego ma w sobie kawa?

Świat kocha kawę! Każdego dnia mieszkańcy Ziemi wypijają 400 mld filiżanek tego pobudzającego napoju. I nawet jeśli ktoś nie pija kawy, to z pewnością trzyma w domu jedno opakowanie dla gości. Liczby mówią same za siebie: aż 70 krajów na świecie zajmuje się produkcją i eksportem kawowca, w samej Brazylii przy uprawie kawy trudni się ponad 5 mln osób. Kawa to też drugi – po ropie naftowej – wartościowy surowiec handlowy. Co sprawia, że napój jest tak popularny? Kawa zawiera ponad 2000 różnych związków aktywnych biologicznie. Najlepiej przebadanym z nich jest kofeina – ona pobudza, poprawia koncentrację i pamięć, przyspiesza metabolizm i proces spalania tłuszczu, ma działanie przeciwbólowe i moczopędne, poprawia układ immunologiczny i podnosi odporność na zmęczenie. Pozytywne cechy kofeiny można wymieniać w nieskończoność, napój jest jednak przez kawoszy doceniany przede wszystkim za smak. Dobra kawa ma intensywny aromat i trochę kwaskowaty posmak. Przyrządzanie „małej czarnej” to trudna sztuka, łatwo jest bowiem zepsuć cały efekt. Dlatego kawę powinno się samodzielnie zaparzać w tygielku albo zdać się na ekspres do kawy.

Ekspres do kawy na kapsułki: dlaczego warto

Oferta dostępnych na rynku ekspresów jest bardzo bogata, a ich producenci wciąż dostarczają nowych modeli, chcąc trafić w coraz bardziej wymagające gusta kawoszy. Ci ostatni mogą wybierać spośród ekspresów ciśnieniowych i przelewowych. Ostatnio jednak popularnością cieszą się są małe, poręczne i niezwykle eleganckie ekspresy na kapsułki. Jak one działają?

Ekspres do kawy na kapsułki jest rodzajem ciśnieniowego, jednak jego praca jest całkowicie zautomatyzowana: wystarczy włożyć do środka kapsułkę, by na jej bazie został natychmiast przygotowany aromatyczny napój. Kapsułka jest niewielkim pojemnikiem, zawierającym esencję kawy o wybranym smaku: espresso, cappuccino, latte. W niektórych modelach jest także możliwość przygotowania gorącej czekolady. Pakowane próżniowo kapsułki gwarantują, że napój będzie świeży i pełen aromatu.

Ekspres na kapsułki jest urządzeniem o stosunkowo małych rozmiarach. Niewielka jest też jego cena. Najprostsze urządzenie (albo bardziej wyposażone, ale w promocji), można kupić nawet za trochę ponad 100 zł.

Dla kogo taki ekspres

Jeśli pierwsza Twoja myśl po obudzeniu krąży wokół filiżanki kawy, to powinnaś rozważyć posiadanie ekspresu. Czemu akurat na kapsułki? Ponieważ potrafi zaoszczędzić sporo czasu. Podczas gdy w zwykłym urządzeniu ciśnieniowym przygotowanie napoju trwa co najmniej kilka minut, bo sprzęt musi być najpierw oczyszczony i przyszykowany do ponownego użycia, to kawą z ekspresu na kapsułki możesz cieszyć się już po paru sekundach. Proces parzenia napoju jest szybki i łatwy, z tego względu urządzenie przypadnie do gustu również zapracowanym. Ekspres spodoba się też znającym się na kawie smakoszom – wybór smaku w kapsułkach jest bardzo szeroki, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak ekspres wybrać

Wybierając sprzęt do parzenia kawy w kapsułkach, warto mieć na uwadze ilość przygotowywanych jednorazowo kaw. Każdy ekspres jest bowiem wyposażony w pojemnik na wodę – jego objętość należy dopasować do liczby domowników. Dla jednej osoby w zupełności wystarczy półlitrowy, ale dla rodziny bardziej odpowiedni będzie większy, litrowy pojemnik.

Ważnym parametrem przy wyborze sprzętu jest też ciśnienie liczone w barach. Im większa jest wartość, tym bardziej aromatyczna jest kawa. Wśród małych ciśnieniowych urządzeń na kapsułki można znaleźć modele o niskim ciśnieniu 3 barów, jak i bardzo wydajne o 15 barach.

Ekspresy do kawy na kapsułki charakteryzują się też bardzo oryginalnym wzornictwem, dzięki czemu świetnie będą wyglądały w nowoczesnych wnętrzach. Przykładem może być choćby ekspres firmy Krups: http://www.krups.com.pl/products/37.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ekspres na kapsułki: od niego zaczyna się dzień

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0