
Detergenty, które można kupić w sklepie są całkiem skuteczne, ale z roku na rok ich skład staje się coraz bardziej naszpikowany chemią. Jeśli lubi się ekologiczne rozwiązania, które są przyjazne środowisku, warto postawić na domowe środki czystości. Łatwo je przygotować i nie są one niebezpieczne dla zdrowia.
Ekologiczne środki czystości – zdrowo i skutecznie
Poza tym, że ekologiczne środki czystości są zdecydowanie zdrowsze niż detergenty ze sklepu, które mogą podrażniać skórę i układ oddechowy, są także dużo tańsze oraz nie uszkadzają czyszczonych powierzchni. W dawnych czasach, kiedy dostęp do kupnych środków był ograniczony lub niemożliwy, gospodynie miały swoje tajne mikstury, dzięki którym skutecznie i przez lata czyściły kuchnie, łazienki i okna. Najpopularniejszymi środkami, dzięki którym możliwe jest eko sprzątanie, są:
- soda oczyszczona – odpowiednia do czyszczenia fug i odkamieniania czajnika.
- ocet – służy do dezynfekcji, mycia szyb i odkamieniania różnych powierzchni.
- woda utleniona – ma silne właściwości dezynfekujące, można użyć jej jako wybielacza i odplamiacza.
- cytryna – można wykorzystać ją do usuwania zacieków, czyszczenia mikrofalówki czy piekarnika.
- olejki eteryczne – olejek z drzewa herbacianego działa bakteriobójczo i antywirusowo i ma wielokrotnie mocniejsze działanie niż penicylina.
Jak wykorzystać domowe środki czystości?
Mycie szyb
Do mycia szyb najlepiej nada się miks wody z octem w stosunku 1:1. Ten środek można wykorzystać także do czyszczenia luster oraz kafelków. Zapach octu choć z początku jest nieprzyjemny, szybko się jednak ulotni z pomieszczenia.
Czyszczenie piekarnika
Trzeba wykonać papkę opartą na szklance wody oczyszczonej, kilku łyżkach soli oraz ciepłej wodzie. Środek wytrzeć po 5-10 minutach.
Mycie naczyń
Należy połączyć 2 szklanki wody, szklankę octu i soli drobnoziarnistej oraz sok z trzech cytryn. Taką miksturę gotuje się w garnku, dopóki się nie zagęści, a później przelewa się ją do szklanej butelki. Gdy ostygnie można wykorzystać ją jako typowy płyn do mycia naczyń.
Czyszczenie drewnianych podłóg i paneli
Do kilku litrów ciepłej wody i szklanki octu warto dodać 20 kropli olejku z drzewa herbacianego, którego przyjemny zapach długo będzie unosił się w pomieszczeniu.
Usuwanie rdzy i kamienia
Na powierzchnie pokryte rdzą czy kamieniem warto położyć na jakiś czas plasterki cytryny albo wyczyścić je mieszanką opartą na wyciśniętym soku z cytryny, soli kuchennej i proszku do pieczenia.
Udrażnianie odpływu
Wsyp do odpływu ¼ szklanki sody oczyszczonej, którą następnie zalej połówką szklanki octu. Po 15 minutach wlej 2 litry wrzącej wody do otworu odpływowego.
Domowe środki czystości to skuteczny sposób na to, aby nie być w pełni uzależnionym od detergentów kupowanych w sklepach. W niektórych przypadkach (na przykład pranie) nie jest do końca możliwe znalezienie idealnego, naturalnego środka czyszczącego, jednak jeśli chce się wyczyścić fugi, umyć podłogi oraz szyby, czy usunąć kamień z czajnika elektrycznego, warto postawić na naturalne miksy oparte na occie, sodzie oczyszczonej i olejkach eterycznych.
Potrzebujesz pomocy przy domowych porządkach? Wejdź na Fixly.pl i znajdź fachowca od sprzątania!