Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Egzema u niemowląt – przyczyny, objawy i leczenie

dzieci

Jak pokazują statystyki, egzema u niemowląt to częste zjawisko, dotykające co piąte dziecko. Co jest powodem jej występowania, jak wyglądają charakterystyczne objawy i na czym polega leczenie tej dolegliwości?

Egzema to przewlekła choroba związana z zapaleniem wierzchnich warstw skóry. Przyczyną pojawienia się symptomów tego schorzenia bywa najczęściej zetknięcie z jakimś alergenem – pokarmowym (np. mleko, orzechy, jaja, ryby, czekolada, pszenica, owoce cytrusowe), kontaktowym (metal, materiał, kosmetyk) lub wziewnym (roztocza, pyłki, zarodniki grzybów). Nie bez znaczenia jest w tym przypadku także czynnik genetyczny. Wedle badań, istnieje aż 50% ryzyka, że osoba z egzemą przekaże tę chorobę następnemu pokoleniu.

Jakie objawia się egzema u niemowląt?

Pierwszą reakcją zazwyczaj jest silne zaczerwienienie i wysypka na twarzy dziecka, w szczególności koło ust i na policzkach. Ma ona postać grudek, które wkrótce zmieniają się w pęcherzyki z płynem, a następnie mogą pękać, pozostawiając bolesne ślady. Krostki po jakimś czasie zaczynają występować również w innych partiach ciała, m.in. na łokciach, kolanach, w okolicach pach. Zmiany te są jednocześnie bardzo swędzące i łuszczące, co powoduje dodatkowe rozdrażnienie, zmęczenie, apatię i bezsenność dziecka. Maluch próbuje je rozdrapywać, co jedynie pogarsza sprawę, nasila objawy i prowadzi do pojawienia się ran i krwawienia.

Choć egzema nie jest chorobą zakaźną, a ponadto w większości przypadków mija samoistnie z wiekiem (zwykle do 7-8 roku życia), to jej objawy są na tyle uporczywe i nieprzyjemne, ze w żadnym wypadku nie wolno ich lekceważyć. Egzema u niemowląt wymaga leczenia pod okiem specjalisty (najczęściej jest to dermatolog lub alergolog). Lekarze zalecają w takich przypadkach maści zawierające kortykosteroidy, a także leki przeciwalergiczne (u tak małych dzieci sprawdzają się leki przeciwhistaminowe, które nie tylko skutecznie łagodzą objawy, ale także nie powodują skutków ubocznych). Bardzo istotna jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Dobrym rozwiązaniem są kosmetyki, które zawierają emolienty, czyli składniki natłuszczające i zapewniające ochronę przed utratą wody. Wszelkie czynności, takie jak mycie, wycieranie czy ubieranie, należy wykonywać delikatnie, z zachowaniem dużej ostrożności, by dodatkowo nie podrażnić zmian skórnych.

Egzema u niemowląt wymaga także maksymalnego unikania kontaktów z alergenami. Mieszkanie należy regularnie odkurzać i wietrzyć, zaś ubranie dziecka prać w przeznaczonych do tego środkach i dokładnie płukać. Odzież powinna też być wykonana z naturalnych tkanin, najlepiej bawełnianych, które pozwalają skórze swobodnie oddychać. W przypadku niemowląt karmionych piersią, niezbędna jest odpowiednia dieta matki, wykluczająca mleko, jogurty, śmietanę, kefir, maślankę, majonez, cytrusy, owoce morza, wołowinę, orzechy czy kakao. Starsze dzieci, których jadłospis jest już rozszerzony, również nie powinny być karmione najbardziej uczulającymi produktami. Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu zmian skórnych przed drapaniem, np. zakładając na ręce dziecka rękawiczkę czy dbając, by nie miało zbyt długich paznokci.

Źródło: http://febumed.pl/jak-leczyc-skore-niemowlecia-z-egzema/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Egzema u niemowląt – przyczyny, objawy i leczenie

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0