Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Domowe sposoby wybielania zębów

zęby

Wielu z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu niczym z Hollywood, jednak nie każdego stać na kosztowne wybielanie zębów u stomatologa, czy też zakup specjalnie przeznaczonych do tego celu pasków i proszków. Na szczęście istnieją sposoby, by wybielić swoje szkliwo w domowych warunkach. Jakie? I przede wszystkim, czy są one bezpieczne? Tego wszystkiego dowiecie się z niniejszego artykułu.

Nasze zęby każdego dnia są wystawiane na wiele prób – współczesny tryb życia sprawia, że trudno zachować ich biel. Kawa, herbata, wino, słodycze – mnóstwo produktów, które spożywamy na co dzień, negatywnie wpływa na kolor szkliwa. Zresztą nie tylko one. Zęby przebarwiają się w skutek uwarunkowań genetycznych, wieku, używek, przyjmowanych leków, czy też niedokładnej pielęgnacji. Sprawdźmy zatem, jak możemy wybielić je przy pomocy domowych, naturalnych metod.

1. Węgiel aktywny

Pierwsza proponowana przez nas metoda domowego wybielania zębów to użycie do tego celu węgla aktywnego. Specyfik ten posiada silne zdolności pochłaniania zanieczyszczeń i doskonale ściera osad nazębny. Możemy go dostać w aptekach, w formie tabletek, kapsułek, a ostatnio także specjalnego proszku, który nakłada się na włosie szczoteczki.

Do uzyskania optymalnych efektów wystarczy myć zęby przy użyciu węgla aktywnego zazwyczaj dwa razy w tygodniu. Powszechnie uznaje się, że jest to skuteczna i bezpieczna metoda wybielania, jednak nie powinny jej praktykować osoby posiadające nadwrażliwość zębów. Węgiel aktywny to także popularny składnik past do zębów oraz środków do wybielania zębów, które znajdziemy np. w tutaj https://denthelp.pl/higiena-jamy-ustnej/wybielanie-zebow

2. Olej

Płukanie zębów olejem dobrze wpływa nie tylko na stan naszych zębów, ale także całego organizmu. Udowodniono, że ta stara, ajurwedyjska metoda pielęgnacji jamy ustnej dobrze sprawdza się w walce z bakteriami, wirusami, a także – co dla nas w tym momencie najważniejsze – stopniowo wybiela zęby. Najczęściej stosuje się do tego celu olej kokosowy, jednak równie dobrze można używać oleju rzepakowego, słonecznikowego, sezamowego, czy lnianego.

Jak wygląda wybielanie zębów olejem? Otóż każdego ranka należy wlać do ust równowartość łyżki tego specyfiku, a następnie przepłukiwać nim jamę ustną przez 15-20 minut. Najlepiej, by proces ten odbywał się rano, zaraz przed pierwszym umyciem zębów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wybielające efekty stosowania oleju zobaczymy nie wcześniej niż po kilku miesiącach, więc stosując tę metodę powinniśmy być uzbrojeni w cierpliwość.

3. Kurkuma

Kolejna metoda domowego wybielania zębów, którą możemy wam zaproponować, to stosowanie sproszkowanej kurkumy. Ta orientalna przyprawa nie tylko rozjaśni barwę naszego szkliwa, ale także posiada właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Dzięki temu za sprawą jej stosowania będziemy mogli poprawić kondycję całej jamy ustnej.

Specjalną miksturę zawierającą kurkumę powinno się stosować dwa razy w tygodniu jako uzupełnienie codziennego szczotkowania. No dobrze, ale jak ją wykonać? To proste. Łyżkę proszku z kurkumy należy zmieszać z łyżką oleju kokosowego, oraz dodać do tego dwie krople olejku eterycznego z mięty. Efekty wynikające ze stosowania takiej mieszanki powinniśmy zauważyć już po kilku szczotkowaniach.

4. Soda oczyszczona

Wybielanie zębów przy pomocy sody oczyszczonej to metoda znana od wieków. Niegdyś, gdy nie było jeszcze takiej wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej, cieszyła się sporą popularnością. Obecnie lekarze jej jednak nie zalecają. Wszystko dlatego, że soda posiada silne właściwości ścierające, które mogą prowadzić do uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwości zębów.
Efekty wybielania zębów za pośrednictwem sody są jednak widoczne szybko, dlatego też do dziś wiele osób decyduje się sięgać po tę metodę rozjaśniania. Pamiętajmy jednak, by w celu uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji nie stosować jej zbyt długo.

5. Owoce

Właściwości wybielające posiadają również niektóre owoce. Z truskawek można stworzyć specjalną papkę, która – dzięki dużemu stężeniu kwasu jabłkowego – regularnie stosowana powinna po pewnym czasie rozjaśnić nasze szkliwo. Należy jednak przy tym pamiętać, iż truskawki zawierają w sobie cukier, a ten jest dla zębów szkodliwy, więc kuracja wybielająca z udziałem tych owoców powinna odbywać się nie dłużej niż przez kilka tygodni.

Bardzo dobrze w wybielaniu zębów sprawdzają się też skórki od bananów. Jeśli zaraz po szczotkowaniu przez dwie minuty będziemy szorować nimi szkliwo, z czasem przy okazji powinno ubyć nam kamienia nazębnego i bakterii. Proces polerowania zębów skórką od banana powinien odbywać się dwa razy dziennie i trwać co najmniej kilkanaście dni.

Zęby możemy również wybielić przy użyciu cytrusów. Płukanie zębów specjalnym sokiem z cytryny daje bardzo dobre efekty wybielające, jednak w dłuższej perspektywie może prowadzić do osłabienia szkliwa i pojawienia się próchnicy, więc lekarze zalecają korzystać z tej metody wstrzemięźliwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Domowe sposoby wybielania zębów

Artykuł przeczytasz w: 4 min
0