Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dobre buty do biegania po asfalcie – jak wybrać te najlepsze?

Buty Altra

Bieganie to doskonały sposób na wypracowanie lepszej kondycji fizycznej, na wzmocnienie mięśni niemal całego ciała, na zgubienie balastu zbędnych kilogramów i tym samym na wysmuklenie swojej sylwetki. Co ważne, bieganie to sport w zasadzie dla każdego. Jeśli nie masz wyraźnych przeciwwskazań zdrowotnych i bardzo dużej nadwagi, swoją przygodę z bieganiem możesz zacząć w każdym odpowiadającym Ci momencie. Nie ważne ile masz lat i jakie są Twoje wcześniejsze doświadczenia sportowe. Oczywiście trenować trzeba z głową, a zatem zaczynasz od rozgrzewki i treningów o niskiej intensywności. Dopiero z czasem możemy zwiększyć częstotliwość, długość i intensywność treningów biegowych.

Do rozpoczęcia przygody z bieganiem potrzebujesz jedynie chęci, chwili wolnego czasu i podstawowego zestawu sprzętu, którego kluczowym elementem będą wygodne buty do biegania. W związku z tym, że większość osób zaczynających trening biegowy biega po twardych nawierzchniach, skupimy się w tym miejscu na typowych butach do biegania po asfalcie, takich jak sportowe buty Altra z neutralnym dropem i płaską podeszwą.

Czym jest drop?

Drop to nic innego jak różnica wysokości pomiędzy palcami i piętą w bucie. W przypadku biegowych butów Altra drop jest minimalny lub zerowy. Są to zatem buty neutralne, wspomagające naturalne ułożenie i ruch stopy w czasie biegu. Bieganie w takich butach pomaga w wypracowaniu prawidłowej, naturalnej techniki biegu, gdy stopa ląduje na śródstopiu. Bieganie w butach neutralnych to także ważny argument na rzecz stabilizacji stawu skokowego – zmuszone do pracy mięśnie stają się silniejsze, dzięki czemu minimalizujesz ryzyko skręcenia kostki w momencie przypadkowego poślizgnięcia i nienaturalnego ułożenia stopy. Co warte podkreślenia, zerowy drop w butach Altra nie ma związku z poziomem amortyzacji oferowanym przez obuwie tej marki.

Jaka amortyzacja do biegania po asfalcie?

Bieganie po asfalcieBiegając po twardej nawierzchni, warto zdecydować się na zakup butów oferujących przynajmniej minimalny poziom amortyzacji. Decydując się na buty Altra do biegania po asfalcie – buty z płaską podeszwą pozbawioną głębokiego protektora, warto wybrać te o nieco grubszej podeszwie. Zasadniczo przyjmuje się, że im grubsza podeszwa, tym wyższy poziom amortyzacji. Poziom amortyzacji oferowany przez wybrane przez Ciebie buty do biegania powinien również uwzględniać Twoją aktualną wagę. Osoby o sporej nadwadze powinny decydować się na buty z większą amortyzacją. W przypadku osób lekkich amortyzacja oferowana przez buty biegowe ma mniejsze znaczenie. Jeśli jednak planujesz bieganie po twardych, asfaltowych lub betonowych nawierzchniach, wciąż warto byś wybrał/wybrała obuwie z amortyzacją – amortyzacja nie musi być duża.

Wybór odpowiedniego obuwia do biegania po asfalcie z pewnością zależeć będzie również od Twoich indywidualnych upodobań estetycznych. Na szczęście większość producentów profesjonalnego obuwia biegowego dysponuje bogatą gamą kolorystyczną swoich produktów. Dla przykładu, decydując się wspomniane już wielokrotnie buty Altra, możesz wybierać pomiędzy kilkunastoma wersjami kolorystycznymi w obrębie jednego modelu tych butów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dobre buty do biegania po asfalcie – jak wybrać te najlepsze?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0