Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dlaczego warto śledzić kalendarz ciąży?

kalendarz

W ciąży organizm kobiety przechodzi niebywałe zmiany. Z zewnątrz dostrzegamy jedynie rosnący brzuch będący oznaką nowego życia. W rzeczywistości najważniejsze kwestie rozgrywają się wewnątrz organizmu przyszłej mamy. To właśnie w nim zachodzą przemiany, które są bezpośrednim wynikiem tego, że w łonie matki rozwija się jeszcze nienarodzone dziecko. Aby być w pełni świadomą mamą, warto regularnie śledzić kalendarz ciąży.

Czym jest kalendarz ciąży?

W kalendarzu tym okres ciąży został rozłożony na czynniki pierwsze. Dzięki temu dokładnie zapoznasz się ze zmianami zachodzącymi w określonym czasie. Główną jednostką miary czasu są trymestry dodatkowo podzielone na tygodnie tak, jak ma to miejsce w rzeczywistości. Od początku do końca poznasz również drogę rozwoju nienarodzonego dziecka.

Przebieg ciąży, czyli co odnajdziesz w kalendarzu ciąży?

Trymestry i miesiące – to podstawowa jednostka miary czasu podczas ciąży. W pierwszym trymestrze pojawiają się pierwsze objawy ciąży. Początkowo zmienia się jedynie Twoje samopoczucie, a wiedza na temat błogosławionego stanu przychodzi, dopiero gdy poddasz się badaniu USG. Brzuszek ciążowy pojawia się w okolicach trzeciego miesiąca. W pierwszym trymestrze musisz być gotowa na dolegliwości takie, jak apatia, czy bóle piersi.

Drugi trymestr jest okresem ulgi i rozkwitu ciąży. Maluszek w łonie rozwija się prawidłowo, a co za tym idzie – rośnie. Jego ciało się wydłuża, wzrasta waga, co Ty również odczuwasz. W czwartym miesiącu pojawiają się nawet pierwsze kopnięcia. Piąty miesiąc jest zdecydowanie najszczęśliwszy w życiu przyszłych rodziców, ponieważ mogą oni poznać płeć swojego dziecka. W końcowym miesiącu trymestru nabierasz energii, a Twój brzuszek wyraźnie się uwidacznia. Pojawiają się niestety opuchlizny ciała, ale to nic w porównaniu do tego, że widać znaczący rozwój dziecka.

Na początku trzeciego trymestru dziecko waży już około jednego kilograma. Co jest niezwykle ciekawe, może również śnić. W ósmym miesiącu jest na tyle rozwinięte, że jego ruchy niemal nie mają końca. Jego zachowanie przypomina już życie po narodzinach. Miesiąc ten jest ważny nie tylko z powodu ruchliwości, ale również skurczów, które momentami mogą być bardzo intensywne. W momencie największej intensywności warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę.

Dziewiąty miesiąc jest pełen nerwów zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Rozpoczynają się intensywne przygotowania do porodu, co objawia się brakiem cierpliwości rodziców i maleństwa. W tym czasie pełnym stresu warto stosować ulubione techniki relaksacyjne: spacery, słuchanie muzyki, czy kąpiele odprężające. Przygotuj sobie również plan na każdą, możliwą ewentualność, w tym dłuższy pobyt w szpitalu.

Dlaczego warto regularnie śledzić kalendarz ciąży?

Pierwszym powodem świadczącym o tym, że warto śledzić kalendarz ciąży, jest fakt, że zawiera on dokładne opisy zmian zachodzących zarówno w organizmie mamy, jak i maluszka. Dodatkowo opisane są również zalecane preparaty, które zadbają o zdrowie obu organizmów. Pamiętaj, że są to jedynie propozycje, przed przyjęciem leku skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Zdrowie ciężarnej mamy jest najważniejsze, dlatego w kalendarzu opisane są również badania, które należałoby wykonać w danym okresie ciąży, a nawet inne, cenne porady. Dotyczą one również, z pozoru błahych czynności takich, jak odpowiednia pozycja podczas snu, czy malowanie włosów. Jednak mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie dziecka, dlatego warto stosować się do przekazywanych rad.

Dzięki kalendarzowi ciąży w łatwy sposób możesz przewidzieć przyszłe zmiany. Cały okres ciąży masz jak na dłoni, dlatego będąc w pierwszym trymestrze, dowiesz się, jakie przemiany przejdzie organizm Twój i Twojego dziecka w kolejnych miesiącach i tygodniach. Ponadto w ciąży pojawia się wiele pytań dotyczących różnych kwestii. Odpowiedzi na nie udzieli Ci nie tylko lekarz, ale również odnajdziesz je w kalendarzu. Wszystkie kwestie zostały opisane bardzo przyjaznym językiem, dlatego nie musisz obawiać się, że napotkasz niezrozumiałe określenia.

W momencie, kiedy dowiadujesz się o tym, że będziesz mamą, zapoznaj się z kalendarzem ciąży. Te swego rodzaju narzędzie znacznie ułatwi Ci funkcjonowanie podczas każdego etapu tego wyjątkowego w życiu każdej kobiety okresu. Szczególnie polecamy kalendarze w wersji internetowej takie jak ten http://www.swiadomemacierzynstwo.com/kalendarz. Dostępne są zawsze pod tym samym adresem i nie zajmują cennego miejsca na biurku lub w torebce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dlaczego warto śledzić kalendarz ciąży?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0