Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dlaczego warto przeprowadzić test genetyczny na odchudzanie?

kobieta

Dlaczego warto przeprowadzić test genetyczny na odchudzanie? Z tym pytaniem boryka się stosunkowo duża liczba osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Nie ma w tym nic dziwnego, ja pokazują badania przeprowadzone w różnych ośrodkach badawczych, nasze geny warunkują między innymi tycie. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, dlaczego warto skorzystać z badań DNA przy odchudzaniu.

Lepsze dobranie diety

Podstawową kwestią mówiącą, dlaczego warto skorzystać z badania genetycznego przy odchudzaniu, jest sprawdzenie po pierwsze czy nasz organizm ma genetyczne obciążenia sprawiające, że łatwiej nabieramy masy tłuszczowej, po drugie jakie czynniki szczególnie temu sprzyjają. Dlaczego się to w ogóle robi? Odpowiedź wbrew pozorom jest stosunkowo prosta, a mianowicie wyniki przeprowadzonych testów mogą pomóc dietetykowi odpowiednio dobrać dietę w taki sposób, abyśmy zaczęli stopniowo zrzucać kilogramy. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób dietetyk może znacznie precyzyjniej określić, jakie produkty powinniśmy unikać, a jakie będą dla nas optymalne. Co do zasady jednak przyjmuje się, że tego typu badanie nie jest głównym wyznacznikiem diety. Dlaczego? A dlatego, że tego typu testy nie wykrywają między innymi różnego rodzaju chorób, czy też leków, które przyjmujemy.

Ponadto w przypadku ustalenia diety konieczne jest również określenie poziomu aktywności fizycznej danej osoby. Nie ma co się oszukiwać- inna dieta będzie przeznaczona dla mężczyzn pracujących fizycznie czy też aktywnie uprawiających różnego rodzaju dyscypliny sportowe, a jeszcze inna dla kobiet, które osiem godzin i więcej spędzają w siedzącej pracy przed komputerem. Dlatego co do zasady przyjmuje się, że wyniki tego typu badań mogą być pomocne przy określaniu diety, jednak nie mogą one stanowić jedynej podstawy, gdyż tak naprawdę są one jedynie jednym z wielu elementów wspomagających określenie przyczyn otyłości u danej osoby.

Czy warto wykonać test DNA?

Jeżeli chcemy dodatkowo określić przyczyny naszej otyłości, warto wykonać test Nutrigenetyczny DNA, mający na celu sprawdzenie, czy mamy predyspozycje do tycia. Pamiętajmy jednak, że jest to tak naprawdę jedno z wielu badań, które należy przeprowadzić najlepiej po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Wciąż niestety tego typu testy są zbyt niedokładne, aby mogły jednoznacznie określić, co jest przyczyną otyłości u danej osoby. Dlatego też przed wykonaniem tego typu testu warto zasięgnąć porady specjalisty, który następnie pomoże nam przeanalizować wyniki.

Źródło: 24Genetics

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dlaczego warto przeprowadzić test genetyczny na odchudzanie?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0