Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dietetyczna restauracja, ale w domu

sałatka

Jedni wierzą, inni wzruszają ramionami na medialne doniesienia o tym, że coraz więcej Polaków rezygnuje z domowych posiłków i wybiera gastronomię, bo ich na to stać. Ponoć tylko 36 proc. rodaków nie korzysta z gastronomii w ogóle, systematycznie rośnie natomiast liczba tych, którzy jadają już tylko poza domem albo przynajmniej spożywają tam niektóre posiłki, np. śniadania. Zapewne kiedyś osiągniemy taki poziom zamożności społeczeństwa, w którym domowa kuchenka będzie używana dla przyjemności, a nie z obowiązku.

Na mieście, ale niezdrowo

Ze wspomnianych doniesień wynika jednak także, że ci „zamożni” Polacy wybierają przede wszystkim fast foody i pizzerie. To już znacznie gorsza wiadomość, bo oznacza to jedzenie niezbyt sprzyjające zdrowiu i szczupłej sylwetce. Nie dziwi jednak, bo na mieście lubimy zjeść przede wszystkim szybko (brak czasu, ten ciągły brak czasu) albo smacznie, czyli obficie i niekoniecznie zgodnie z zasadami zdrowej diety.

Dieta z dostawą do domu

W wielu miejscach Polski pojawiają się jednak internetowe alternatywy w postaci dostawców smacznego, a zarazem dietetycznego pożywienia na cały dzień. Dieta pudełkowa to nic innego jak komplet trzech lub pięciu posiłków dostarczanych rano we wskazane miejsce. Można więc „mieć podane pod nos” we własnym domu i jadać posiłki przygotowane pod kierunkiem dietetyka, a nawet psychodietetyka. Oznacza to oczywiście większy wydatek niż kupowanie produktów spożywczych i samodzielne gotowanie, ale mniejszy niż jadanie w restauracjach. Dochodzi do tego oszczędność czasu: zakupy w spożywczym markecie, gotowanie i zmywanie odpadają.

Zalety pudełkowej diety

Coraz powszechniejsza staje się świadomość, że „jesteśmy tym, co jemy”. Z każdej strony atakują nas informacje o tym, ilu chorób moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy jadali wyłącznie lub choćby prawie wyłącznie to, co należy. Tu ujawnia się kolejny atut diety pudełkowej: ktoś wyręcza konsumenta w wyszukiwaniu składników i potraw dietetycznych. Porządny dostawca nie omieszka przy tym skonsultować z odbiorcą składników pożywienia. Zdanie się na czyjąś kuchnię nie może przecież oznaczać, że będziemy musieli jeść rzeczy, których nie lubimy – listę takich składników warto zawczasu przekazać dostawcy dietetycznych posiłków.

Być może taka dieta z dostawą do domu okaże się na dłuższą metę opłacalna, jeśli przyniesie dodatkowe efekty w postaci utraty nadmiarowych kilogramów, poprawy samopoczucia, a w dłuższej perspektywie uniknięcie tej czy innej choroby, co oznacza też uniknięcie kosztów leczenia, absencji w pracy etc.

A co do picia?

Równie warte polecenia jest zamawianie do domu wody mineralnej lub źródlanej. Picie wody jest, jak wiadomo, bardzo zdrowe, a przeszkodą bywa często opór przed dźwiganiem ze sklepu ciężkich butelek. Można zamiast tego zamówić sobie do domu dystrybutor zdrowej wody albo dostawy wody w zgrzewkach. Kosztuje to niewiele więcej niż kupowanie w marketach i sklepach, a posiadanie sporego zapasu wody skłania do jej regularnego picia – z oczywistą korzyścią dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dietetyczna restauracja, ale w domu

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0