
Dieta wegetariańska cieszy się coraz większym zainteresowaniem, na co wpływ może mieć wiele czynników. Jednym z najważniejszych z pewnością są kwestie etyczne. Coraz większa troska o los zwierząt, które bardzo często hodowane są w niegodnych warunkach, przyczynia się do chęci zmniejszania popytu na mięso. Produkcja mięsa ma również zły wpływ na środowisko, co również może być istotną przyczyną chęci niepopierania jej. Innym ważnym czynnikiem są na pewno kwestie zdrowotne. Dobrze zbilansowana dieta, oparta w dużej mierze na produktach pochodzenia roślinnego, może w znacznym stopniu poprawić zarówno kondycję ciała, korzystnie wpłynąć na jego wygląd, a także poprawić ogólne samopoczucie. Powodem, dla którego dieta ta jest coraz popularniejsza, może być niewątpliwie również fakt, że jest uznawana w wielu środowiskach za dobry, zdrowy, etyczny i pożądany styl życia.
Trudne początki związane ze zmianą
Tak jak w przypadku każdej innej zmiany, zmiana nawyków żywieniowych może wydawać się na początku dosyć trudna. Nawyki, które utrwaliły się przez lata, sprawiają, że niekiedy bardzo trudno jest je porzucić. W przypadku takich trudności na początkowym etapie warto więc zacząć od małych, subtelnych kroków. Można zacząć od ograniczania spożycia mięsa, na przykład do kilku razy w tygodniu, a następnie stopniowo i konsekwentnie zmniejszać tę ilość. Zmiana nawyków w taki sposób jest zwykle najskuteczniejsza i ma szansę się utrwalić. Zbyt szybkie i zbyt gwałtowne wyeliminowanie mięsa może spowodować, że zmiana będzie szybka, ale krótkotrwała, taka, która może nie przetrwać próby czasu. Można wybrać też inną, pośrednią odmianę tej diety, na przykład semiwegetarianizm, czy też fleksitarianizm.
Co należy wiedzieć, przechodząc na wegetarianizm?
Podchodząc do kwestii tego, jak zacząć dietę wegetariańską, należy wziąć pod uwagę nie tylko ogólne zalecenia, które jej dotyczą, ale także swoje indywidualne kwestie zdrowotne. Zmieniając swoją dietę, na pewno należy pamiętać także o tym, że powinna być ona dobrze zbilansowana i odpowiednio dostosowana do naszego organizmu. Dieta wegetariańska opiera się głównie na:
• warzywach i owocach
• kaszach (zwłaszcza jaglanej i gryczanej)
• roślinach strączkowych, zawierających dużo żelaza
• bogatych w białko dodatkach, takich jak soja (np. pod postacią tofu)
Do takiej zmiany nawyków żywieniowych trzeba się przyzwyczaić, nie tylko ze względu na rodzaj dostarczanych organizmowi składników, ale też na inny, specyficzny smak potraw.
Ważne kwestie, o których należy pamiętać dla własnego bezpieczeństwa
Przy wprowadzaniu nowej diety ważne jest nie tylko to, by wiedzieć, co robić, ale także to, jakich działań nie powinno się podejmować. Przede wszystkim nie należy wprowadzać takiej diety bez wcześniejszego przygotowania, zwłaszcza wtedy, kiedy mamy przeciwwskazania zdrowotne (przede wszystkim choroby układu pokarmowego). Zmiana diety powinna być przemyślana, a niezbędne składniki, których nie będziemy dostarczać poprzez mięso, powinny być zastąpione czymś innym.
Można wyróżnić najczęstsze problemy, z którymi borykają się niektórzy ludzie, przechodzący na taką dietę:
• anemia spowodowana niedoborem żelaza
• zbyt mała ilość wapnia, jodu, cynku, witamin B12 i D3
• niekorzystne skutki wpływu niektórych substancji, będących pozostałościami środków ochrony roślin
Wprowadzenie do swojej codzienności diety wegetariańskiej to na pewno bardzo dobra i przydatna z wielu względów decyzja. Może nieść ona ze sobą naprawdę wiele korzyści na różnych polach. Niezależnie od powodu, dla którego decydujemy się na taki krok, powinien być on dobrze przemyślany, jak najlepiej dostosowany do indywidualnych potrzeb organizmu oraz stopniowo wprowadzany w życie.
Wiele ciekawych artykułów znajdziesz na https://SymfoniaPiekna.pl