Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dieta przy nowotworze złośliwym. Co jeść przy chemoterapii a co po przeszczepie?

dieta cukrzycowa przepisy

Dieta i prawidłowe żywienie jest niezwykle istotnym elementem zdrowego trybu życia. Właściwa dieta ma też ogromne znaczenie w przypadku pacjentów onkologicznych.

Dieta przy nowotworze złośliwym

Zdrowa dieta, bogata we wszystkie niezbędne składniki, witaminy i minerały może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na poważne choroby, takie jak nowotwór, ale także wspomóc organizm w walce z rakiem. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta przy chemioterapii, a jak dieta po przeszczepie szpiku!

Dieta przy nowotworze złośliwym powinna być nie tylko bogata w cenne składniki odżywcze. Powinna być bogata w białko, ponieważ jest to istotny składnik budulcowy, który pomaga zachować masę mięśniową. Jeśli zwykła dieta nie jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeb żywieniowych, warto sięgnąć po specjalne, wysokoenergetyczne preparaty odżywcze.

Zdecydowanie należy wykluczyć z diety potrawy smażone, wędzone czy konserwowane i zapewnić odpowiednią ilość płynów – minimalnie 2 litry płynów każdego dnia.

Dieta przy chemioterapii

Przy chemioterapii powinno się przede wszystkim jeść małymi porcjami, dość często – co 2-3 godziny. Powinno się unikać potraw o silnym zapachu i z ostrymi przyprawami. Pacjenci powinni spożywać potrawy ciepłe, nie gorące o zawiesistej konsystencji, np. zupy kremy czy puree. Potrawy nie mogą być ciężkostrawne.

Powinny być jednak pożywne. Dodatkowo, należy właściwie nawadniać organizm rezygnując przy tym z napojów gazowanych czy kawy. Zdecydowanie należy wykluczyć z jadłospisu potrawy smażone, wędzone, a także produkty pełnoziarniste i bogate w błonnik, ponieważ może nie działać on korzystnie na podrażnione jelita.

Dieta po przeszczepie szpiku

Dieta po przeszczepie komórek macierzystych także powinna być specjalnie przygotowana. Pacjenci po przeszczepie również powinni przykładać szczególną wagę do żywienia. Przede wszystkim, w pierwszych miesiącach po przeszczepie – gdy układ odpornościowy nie funkcjonuje jeszcze prawidłowo – powinno się stosować dietę ubogobakteryjną.

Ponadto, należy spożywać posiłki ciepłe i zaraz po przyrządzeniu. Nie można jeść pozostałości po poprzednim posiłku. Wykluczyć należy także definitywnie produkty surowe takie jak tatar czy sushi. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat diecie przy nowotworze złośliwym, diecie przy chemioterapii czy po przeszczepie, wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/zywienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dieta przy nowotworze złośliwym. Co jeść przy chemoterapii a co po przeszczepie?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0