Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dieta o niskim indeksie glikemicznym. Poznaj Diben DRINK!

zdrowe odżywianie

Wskaźnik glikemiczny służy klasyfikacji pokarmów ze względu na to, jak w ciągu kilku godzin po ich spożyciu oddziałują one na poziom glukozy we krwi. Jest to bardzo istotna kwestia, zwłaszcza dla osób cierpiących na cukrzycę. Sprawdź dlaczego!

Cukrzyca: rodzaje choroby i profilaktyka

Cukrzyca to choroba, której istotą są zaburzenia w gospodarce węglowodanami, czyli cukrami. Podstawowe typy cukrzycy to:

  • Cukrzyca typu I. Nazywana jest także cukrzycą insulinozależną. Jest wynikiem przewlekłej reakcji autoimmunologicznej organizmu, wskutek której zniszczone zostają struktury trzustkowe, produkujące insulinę. W ten sposób dochodzi do bezwzględnego niedoboru tego hormonu, przez co konieczne jest jego podawanie.
  • Cukrzyca typu II. Nazywana jest także cukrzycą insulinoniezależną. Na chorobę składa się wiele różnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, które skutkują insulinoodpornością. Oznacza to, że tkanki są coraz bardziej odporne na działanie hormonu. Stan ten nazywany jest względnym niedoborem insuliny, ponieważ jest ona produkowana we właściwych ilościach – jednak dla organizmu na nią odpornego jest to za mało.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym

Osoba walcząca z cukrzycą, musi przede wszystkim pamiętać o właściwej diecie o niskim indeksie glikemicznym. Powinna ona mieć każdego dnia porównywalną wartość kaloryczną. Podobnie powinna wyglądać kwestia jej składu jakościowego; zaleca się, aby dzienna dieta diabetyka składała się w 40-50% z węglowodanów, 30-35% z tłuszczów oraz w 15-20% z białka. Najlepszym rozwiązaniem jest jej ułożenie przez wykwalifikowanego dietetyka – będzie on w stanie układać jadłospisy dla diabetyka właściwe pod kątem kaloryczności, trybu życia chorego.

W przypadku diabetyków bardzo ważne jest też dbanie o regularność przyjmowania jedzenia. Idealne są więc posiłki, które nie wymagają czasochłonnego przygotowywania i łatwo można je ze sobą przenosić – takie właśnie są napoje Diben Drink!

Diben Drink to wysokoenergetyczne napoje, które dostarczają organizmowi wszystkie niezbędne elementy we właściwych proporcjach. Równocześnie ich indeks glikemiczny wynosi 55 – dzięki czemu świetnie nadają się dla osób walczących z cukrzycą. Diben Drink mogą być stosowane jako pojedyncze posiłki, uzupełnienie menu diabetyka, mogą jednak także stanowić kompletną dietę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dieta o niskim indeksie glikemicznym. Poznaj Diben DRINK!

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0