Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dieta lekkostrawna

dieta lekkostrawna

Zdarza się u niektórych osób, że w wyniku przeróżnych chorób mają oni problemy z połykaniem pokarmów, a nawet z ich przeżuwaniem. Czasem też przyjmowanie leków niekorzystnie odbija się na naszych doznaniach smakowych, przez co w ogóle nie mamy apetytu na jedzenie. Okres tzw. rekonwalescencji, czyli nabierania sił i dochodzenia do normalnego funkcjonowania może zostać niestety znacznie wydłużony w wypadku, gdy organizm nie otrzymuje takich produktów, które pozwoliłyby mu szybciej wrócić do zdrowia. W związku z tym bardzo istotne jest w takich sytuacjach postawić na właściwą dietę, która nie tylko nie pogorszy ogólnego stanu pacjenta, ale i go w znacznym stopniu poprawi.

Po co dieta lekkostrawna?

Przede wszystkim należy dbać o przewód pokarmowy lub chory narząd i wybrać dietę oszczędzającą, zwaną inaczej dietą lekkostrawną. Stosują ją ludzie wyczerpani chorobami, a także ci w podeszłym wieku, którzy uważać muszą na swoją wątrobę, a przy tym i na to, co zjadają. Ma ona za zadanie wpłynąć na lepsze trawienie i wchłanianie i jest najczęściej stosowaną dietą leczniczą. Można się nią kierować również przy przeziębieniach, kiedy występuje podwyższona temperatura, a apetyt na jedzenie automatycznie spada.

Najważniejsza w tym wszystkim jest całkowita eliminacja tłustych produktów spożywczych, jak i smażenie potraw na tłuszczu, gdyż ten hamuje wydzielanie soku żołądkowego. To samo ma się w odniesieniu do zup, których nie wolno przyprawiać żadnymi zasmażkami z tłuszczu i mąki, ale które zagęszczać trzeba jedynie mieszaniną złożoną z zawiesiny mąki i mleka, bądź poprzez dodanie małych ilości masła albo margaryny, mleka lub oliwy z oliwek. Ważne, by podawane potrawy miały stosunkowo małą objętość, by nie były zbyt obfite – oczywiście, należy się najeść tak, by nie być głodnym, ale żeby nie powodowało to uczucia ciężkości na żołądku.

Przepisy do diety lekkostrawnej

Jest wiele technik kulinarnych, stosowanych przy szykowaniu potraw w tej właśnie diecie, których zadaniem jest wpływanie na lepsze trawienie, lepsze wchłanianie, a także lepsze przyswajanie substancji odżywczych zawartych w produktach spożywczych. Do takich specjalnych, można nawet powiedzieć, że „magicznych” metod należą: gotowanie na parze lub w wodzie, a także pieczenie w pergaminie lub folii, przecieranie i rozdrabnianie. By potrawa stała się bardziej spulchniona, a przez to łatwiej strawna, do ciast, kremów i budyniów można dodawać pianę ubitą z jajek, a do mięsnych – namoczoną bułkę.

Dieta lekkostrawna – jadłospis

Dobrze. To teraz opowiem może trochę o tym, co jeść można, a czego nie, by jak najdłużej zachować zdrowie. Dieta lekkostrawna ta, jak z samej nazwy wynika, eliminuje wszystkie produkty ciężkostrawne, utrudniające pracę przewodu pokarmowego, jak i trawienie. W związku z tym wyrzekać się powinno dużych ilości błonnika, gdyż ten, pozostając całkowicie niestrawionym, zalega długo w żołądku, dając tym samym uczucie jego ciężkości. Jednakże pewne jego dawki są nam niezbędne, gdyż posiada właściwości wchłaniania wody, a tym samym wspomaga proces formowania się kału oraz jego wydalania.

Istotne, by źródłem tego błonnika były młode warzywa, dobrze zmielone produkty pochodzenia zbożowego oraz dojrzałe owoce. Ze środka tych produktów powinno się usuwać pestki i skórkę, należy je gotować, by zmiękczyć znajdujący się w nich błonnik. Można je także przecierać przez sito oraz przerabiać na różnego rodzaju soki lub przeciery. Jeśli chodzi o pieczywo, to preferowane jest te pszenne lub razowe, z pełnego, ale oczyszczonego ziarna. Bardzo dobre są jeszcze zupy: kleiki, krupniki oraz mleczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dieta lekkostrawna

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0