Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dieta, która wpływa również na piękne zęby

gryz

Codzienne szczotkowanie jest podstawą dla utrzymania zębów w dobrej kondycji, chroni przed namnażaniem bakterii i próchnicą. Dla naszych zębów możemy jednak zrobić dużo więcej. Istnieje co najmniej kilka dodatkowych zaleceń, których przestrzeganie wyjdzie nam na korzyść. Jednym z nich jest kontrola tego co spożywamy. Jak dieta wpływa na nasze zęby i co powinno znaleźć się w zdrowej diecie?

Pokarmy bogate w witaminę A

Naturalnym narzędziem organizmy do walki z bakteriami jest ślina. Ma ona działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Im mniej śliny tym więcej pola do rozwoju dla bakterii. Stąd też warto wspomagać proces produkcji śliny. Jak to robić? Przyjmując witaminę A. Poza wsparciem procesu produkcji śliny witamina A wpływa ona także odżywczo na tkankę przyzębia. Witaminę A odnajdziemy w szczególności w jajkach, marchwi, szpinaku, ale również w produktach mlecznych.

Pokarmy bogate w witaminę D

Nasze zęby, tak jak każde inne kości,  w dużej mierze budują wapń i fosfor. Ich przyswajanie zależne jest od wielu czynników, w tym od obecności witaminy D, która usprawnia ten proces. Jeśli zatem zależy nam na twardych i wytrzymałych zębach to warto w swojej diecie sięgać po produkty takie jak masło, tran, ryby, a także jajka i produkty mleczne. Są to też produkty, którymi zazwyczaj zastępuje się na naszych talerzach mięso, to też możemy dzięki nim zadbać o zbilansowanie naszej codziennej diety.

Pokarmy bogate w witaminę C

Wiele osób przyjmuje witaminę C, podobnie jak i D, jako suplement diety. Obie te witaminy pomagają nam bronić się przed szeregiem wirusów, z którymi stykamy się każdego dnia. Przyjmowanie witaminy C jest uznawane za najprostszą formę profilaktyki przeciwko różnego rodzaju przeziębieniom. Jak pomóc może naszym zębom? Otóż witamina C przeciwdziała odsłanianiu się szyjek zębowych. Jest to schorzenie, które bardzo trudno się leczy. Niestety opadanie dziąseł wystawia na działanie bakterii te części naszych zębów, które powinny być schowane. Proces ten można spowolnić właśnie dzięki witaminie C, a dokładniej warzywom takim jak brokuły, papryka, brukselka, truskawki, jak i cytrusom.

Pokarmy bogate w witaminę E

Jeśli nasze dziąsła łatwo ulegają uszkodzeniu, krwawią po szczotkowaniu, notują drobne urazy, odklejają się, to może to być oznaka niedoboru witaminy E. Pobudza ona tkanki dziąsła do odbudowy. Gdzie ją znajdziemy? Przede wszystkim w orzechach i nasionach (np. dyni czy słonecznika).

Przepis na zdrowe zęby

Dieta na zdrowe zęby to po prostu dieta zbilansowana czy też innymi słowy urozmaicona. Dzięki niej mamy większe szanse na przyjmowanie cyklicznie pokarmów zawierających różnego rodzaju witaminy, które korzystnie wpływają na stan naszego uzębienia jak i tkanek jamy ustnej. Dobrze dobrana dieta pomoże nam nie tylko utrzymać linię i dobre samopoczucie, ale też zdrowe zęby. Jeśli zatem chcemy odsunąć protezy i implanty zębów jak najdalej w czasie, to warto zainteresować się tym co jemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dieta, która wpływa również na piękne zęby

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0