Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dieta ketogeniczna, czyli skuteczny sposób na odchudzanie

dieta ketogeniczna

Współcześnie panuje moda na zdrowe odżywianie i szczupłą sylwetkę. Dobrze zbilansowana dieta pozwoli dostarczyć wymagane składniki odżywcze oraz uniknąć chorób cywilizacyjnych takich jak miażdżyca czy cukrzyca. Często wybierane są diety oparte o bardzo małą kaloryczność, które powodują efekt jo-jo. Warto jednak przyjrzeć się diecie ketogenicznej, która wywiera pozytywny wpływ na ludzki organizm.

Podstawowe zasady diety ketogenicznej

Założeniem diety ketogenicznej jest ograniczenie spożywania węglowodanów, a zwiększenie ilości białka i tłuszczów. Według specjalistów można spożywać maksymalnie 50 g na dobę. Niektórzy dietetycy podkreślają jednak, że węglowodanów może być nawet 120 g dziennie. Główne źródło energetyczne w diecie ketogenicznej to tłuszcze, a w mniejszym stopniu białko. Rozkład makroskładników wynosi białko 20%, tłuszcz 70-75% i węglowodany 5-10%. Normy żywieniowe dla populacji Polski wynoszą: białko 10-20%, tłuszcz 20-35%, węglowodany 45-65%. Jak widać dieta ketogeniczna znacząco odbiega od modelu tradycyjnego odżywiania w naszym kraju. Dieta jest dość restrykcyjna, ale zachowując wysoką jakość produktów tylko zyskamy na jej wprowadzeniu.

Menu w diecie ketogenicznej

Metodą przyrządzania posiłków jest zazwyczaj gotowanie na parze lub w wodzie. Potrawy można także dusić lub smażyć bez tłuszczu. W diecie dominują zdrowe tłuszcze roślinne: olej lniany, olej rzepakowy czy oliwa z oliwek. Tłuszcze spożywa się na zimno, np. jako dodatek do sałatek. Mięso i ryby powinny być wiadomego pochodzenia. Zaleca się spożywać także pełnotłuste wędliny, które nadadzą smaku wielu potrawom. Dieta zakłada picie około 2 litrów wody dziennie i aktywność fizyczną. Podczas stosowania tej diety organizm wykorzystuje tłuszcze jako główne źródło energii. Uwolnione w wątrobie kwasy tłuszczowe przekształcają się w ciała ketonowe. Razem z krwią trafiają do wszystkich organów ciała. W ten sposób dostarczana jest energia potrzebna do pracy całego ciała i organów.

Dieta ketogeniczna a odchudzanie

Stosowanie diety pozwoli uzyskać spektakularne efekty w bardzo szybkim czasie. Obecne w organizmie ciała ketonowe będą stymulowały uczucie euforii, co będzie motywowało do dalszego odchudzania i przestrzegania zasad. Początkowo masa ciała spada w bardzo szybkim tempie. Długotrwała dieta ketogeniczna pozytywnie wpływa na zwiększenie syntezy testosteronu i hormonu wzrostu. Stosowanie tej diety przez sportowców będzie sprzyjało utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Niska ilość węglowodanów prowadzi do większego spalania tkanki tłuszczowej i zwiększenia wrażliwości ustroju do wykorzystywania tłuszczu jako źródła energii. Skutkuje to także niskim poziomem insuliny, co pozwala zapobiegać przybieraniu tkanki tłuszczowej. Korzystny wpływ diety ketogenicznej to także brak uczucia głodu, który występuje w innych dietach redukcyjnych.

Stosowanie diety

Dieta redukcyjna powinna opierać się na najlepszej jakości produktach, które są wiadomego pochodzenia. Jakość spożywanych tłuszczów jest wyjątkowo istotna. Należy zachować właściwe proporcje kwasów omega 3 do omega 6. Dietę najlepiej połączyć z treningiem, co pozwoli maksymalnie wykorzystać spalanie tkanki tłuszczowej. Sposób wdrażania diety jest zależny od celu. Inaczej będzie wdrażana dieta u sportowców czy pacjentów chorych na padaczkę. Dietę zaleca się stosować w cyklach po 6-8 tygodni, a następnie zrobić 2-3 dni przerwy. Podczas przerwy należy uzupełnić zapasy węglowodanów, czyli spożyć około 80-160 g na dobę. Podczas stosowania diety trzeba wziąć pod uwagę stan zdrowia, samopoczucie, rodzaj aktywności fizycznej i masę ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dieta ketogeniczna, czyli skuteczny sposób na odchudzanie

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0