Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dieta i styl życia a problemy z prostatą

mężczyzna

Problemy z prostatą mogą się pojawić niezależnie od tego, co jesz i ile uprawiasz sportu. Nie da się jednak ukryć, że dieta i styl życia mają na nie wpływ. Wprowadzając zmiany do swojej codzienności, możesz zmniejszyć szanse, że się pojawią.

Czy jedzenie może mieć związek z prostatą?

Z badań wynika, że zawarte w cytrusach czy dobrej zielonej herbacie przeciwutleniacze mogą przeciwdziałać rozwojowi raka prostaty. Z kolei dieta bogata w produkty smażone w głębokim tłuszczu, cukier i sztuczne dodatki sprzyja rozwijaniu się takich zmian.

Inne badania udowadniają, że przeciwko rozrostowi gruczołu krokowego mogą działać duże dawki likopenu, który zawarty jest w pomidorach i przetworach pomidorowych. Produkty bogate w witaminy, a szczególnie witaminę C, pozytywnie wpływają na zdrowie całego układu moczowego. Panowie, którzy odżywiają się głównie fast foodami, nie mogą skorzystać z dobroczynnego działania minerałów.

Więcej o trybie życia – ćwiczenia i inne aktywności

Statystycznie dziennie przed ekranem komputera lub smartfona Polak spędza kilka godzin. Mowa tylko o rozrywce – dodatkowo niektórzy w biurze muszą spędzać kolejne kilka godzin za biurkiem. Do tego dochodzi też telewizja i gry wideo. Łatwo obliczyć, że jeszcze dwa pokolenia temu 6-10 godzin dziennie na siedząco w towarzystwie elektroniki było praktycznie niespotykane. Dziś to już norma.

Przy takim trybie życia łatwo rozwijają się problemy z prostatą, dlatego warto wprowadzić aktywność do swojego rozkładu dnia. 1-2 godziny w tygodniu na siłowni – może się wydawać, że to sporo. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że tydzień ma 168 godzin, z których poza snem wielu z nas w większości spędza przed komputerem, można łatwo zauważyć, że taka dawka ruchu to niemal niezauważalny procent. Dla zdrowia lepiej wprowadzić daleko idące zmiany w sposobie poruszania się po mieście czy wybieranych hobby. Dodatkowo można stosować preparaty zawierające bocznię pikowaną, takie jak Prostamol Uno.

Używki a prostata

Może się wydawać, że w porównaniu do swoich ojców lub dziadków dzisiejsi panowie nie stosują zbyt wielu używek. Wcześniejsze pokolenia zmagały się jednak z pewnymi ograniczeniami. Obecnie wielu mężczyzn ma problem z umiarem, gdy papierosy, alkohol i inne substancje są dostępne od ręki w każdym miejscu i momencie dnia.

Problematyczne są też e-papierosy. Wielu panów żyje w przekonaniu, że są całkowicie bezpieczne. Tymczasem różne rodzaje mogą być szkodliwe w różnym stopniu. Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne przestrzega, że w e-papierosach jest nikotyna, która następnie przenika do pęcherza i niszczy w nim DNA tkanek. Dowodem są badania na myszach, a także przeprowadzone na New York University badania na ludziach, z których wynikło, że również e-papierosy mogą zwiększać ryzyko raka pęcherza. Choć nie ma badań nad prostatą w tym kontekście, można przypuszczać, że ich wyniki mogłyby być tu podobne.

O ile dawniej często sięgano po mocne alkohole czy inne używki, dziś problemem są właśnie ich „zdrowsze” wersje. Wielu panów pije w ciągu dnia wiele napojów gazowanych z kofeiną, ale ponieważ nie piją kawy, wydaje im się, że nie ma to na nich negatywnego wpływu. Podobnie jest z e-papierosami w miejsce papierosów czy różnego rodzaju niewinnie wyglądającymi drinkami o pozornie niskiej zawartości alkoholu. One też mogą mieć wpływ na zdrowie prostaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dieta i styl życia a problemy z prostatą

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0