Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Diagnostyka obrazowa. Najpopularniejsze badania USG

usg

Ultrasonografia to nieinwazyjne badanie, pozwalające na wczesne rozpoznanie zmian chorobowych i stanów patologicznych w narządach wewnętrznych. Obrazowanie w czasie rzeczywistym jest bezbolesne i może być powtarzane wielokrotnie u jednego pacjenta.

Które badania USG wykonuje się najczęściej?

USG jamy brzusznej

Najczęściej wykonywanym rodzajem ultrasonografii jest USG jamy brzusznej. Pozwala na przebadanie stanu wątroby, trzustki, śledziony, nerek, macicy, gruczołu krokowego czy aorty, a także pęcherzyka żółciowego oraz pęcherza. Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej zalecane jest m.in. w przypadku powracających problemów i dolegliwości związanych z układem pokarmowym oraz niejasnych zmian fizjologicznych, a także przy podejrzeniu wad rozwojowych narządów wewnętrznych.

USG w ciąży

Prenatalne badanie USG jest bardzo specyficzną, a przy tym popularną formą ultrasonografii. Pozwala na monitorowanie rozwoju płodu, a tym samym wczesne wykrycie nieprawidłowości. Współczesne ultrasonografy pozwalają też na zobrazowanie dziecka w trójwymiarze, co stanowi dużą atrakcję dla rodziców. USG w ciąży należy wykonać przynajmniej kilkukrotnie – między 11. a 14. tygodniem, między 21. a 26. tygodniem oraz między 27. a 32. tygodniem. Wskazane jest również przeprowadzenie badania ultrasonograficznego po 40. tygodniu ciąży.

USG dopochwowe

Ultrasonografia endowaginalna jest podstawowym badaniem wykonywanym w położnictwie oraz ginekologii. Polega na wprowadzeniu sondy ultrasonograficznej przez pochwę, a następnie precyzyjnym zobrazowaniu narządów rozrodczych pacjentki. Badanie USG dopochwowe zalecane jest przy bólach w podbrzuszu, dolegliwościach okołomiesiączkowych czy nieprawidłowych krwawieniach z dróg rodnych. Badanie to stosowane jest również w diagnostyce przyczyn niepłodności i trudności z utrzymaniem ciąży.

USG serca

Echokardiografia to badanie ultrasonograficzne serca. Pozwala na ocenę struktury mięśnia sercowego oraz jego ogólnej wydolności, a tym samym ułatwia diagnostykę wielu poważnych zmian oraz ustalanie najskuteczniejszych form leczenia. USG serca zalecane jest pacjentom, którzy posiadają wrodzone i nabyte wady serca lub cierpią na zaburzenia jego rytmu. Wskazaniem są również choroby osierdzia, nowotwory, choroba niedokrwienna czy nadciśnienie tętnicze.

USG tarczycy

Ultrasonografia tarczycy pozwala na szczegółową ocenę guzków, torbieli oraz innych zmian zachodzących w wyglądzie tego narządu. Bezpośrednia kontrola aparatu umożliwia także ich nakłucie. Wskazaniem do USG tarczycy są nieprawidłowości rozpoznane podczas badania palpacyjnego, a także nieodpowiednie wyniki hormonów tarczycy i TSH.

USG Dopplera

Badane dopplerowskie stosowane jest w diagnostyce chorób układu krążenia. Pozwala na ustalenie prawidłowości przepływu krwi w naczyniach, poprzez odpowiednią kontrolę zwężeń tętnic. USG Dopplera umożliwia wczesne wykrycie zmian, które podnoszą ryzyko udaru mózgu oraz znacząco ułatwia szybsze wdrożenie leczenia. Ultrasonografy stosowane do tego badania to aparaty dopplerowskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Diagnostyka obrazowa. Najpopularniejsze badania USG

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0