Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dbajmy o zdrowie. Krok po kroku do zdrowych nerek

nerki

Jednym z podstawowych badań, jakie należy wykonywać przynajmniej raz w roku, jest badanie moczu. To prosta i bezbolesna procedura, która wiele może powiedzieć o naszym stanie zdrowia. Jednym z najczęściej wykrywanych w czasie analizy moczu problemów są kryształki szczawianów.

Co to są kryształki wykrywane w moczu?

Szczawiany wapnia w moczu mają postać niewielkich kryształków i o ile jest ich w moczu mało, nie powinny wzbudzać niepokoju. Problem pojawia się wtedy, gdy dopuszczalna ilość substancji zostaje przekroczona. Szczawiany wapnia w moczu mogą powstawać za sprawą tego co jemy, a także z powodu przemian metabolicznych kwasu askorbinowego. Efektem ich gromadzenia się może być kamica nerkowa.

Jak powstają szczawiany?

Do najczęstszych czynników sprzyjających powstawaniu kryształków szczawianów zalicza się m.in. nadmiar magnezu, wapnia, cytrynianów i mukopolisacharydów oraz kwaśne pH. Szczawiany w takim środowisku mają problem z prawidłowym rozpuszczaniem się w moczu, wytrąca się z nich osad, z którego powstają kamienie nerkowe.

Co zrobić, gdy szczawiany wapnia w moczu przekraczają normę?

Kiedy analiza moczu wykazała nadmiar szczawianów, należy zgłosić się do lekarza na konsultację. Nie należy bagatelizować takich wyników, ponieważ nadmiar substancji, które z czasem się krystalizują, może doprowadzić do bolesnego ataku kolki nerkowej. W czasie ataku pojawia się ból, który związany jest z przemieszczaniem kamieni drogami moczowymi, aż do ujścia cewki moczowej.

Czy można zapobiec powstawaniu szczawianów wapnia w moczu?

Jeżeli mamy predyspozycje do powstawania złogów, powinniśmy starać się zapobiegać im jak najszybciej. Najważniejszą zasadą jest odpowiednie nawadnianie organizmu – nerki to filtry, które potrzebują wody, by wypełniać swoje funkcje. Zdrowe nerki filtrują krew, oczyszczając ja z toksyn. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu wspomagamy ich prace.

Zrezygnujmy też z nadmiaru soli w diecie, spożywania nadmiernych ilości produktów pochodzenia zwierzęcego. Unikajmy warzyw i owoców, które w swoim składzie mają dużo szczawianów m.in. szczaw, botwinka, kapusta, cytryna, rabarbar.

Strońmy też od używek takich jak alkohol, który obciąża nerki. Uważajmy na herbatę, w niej także znajdują się szczawiany, możemy zastąpić ją herbatkami ziołowymi lub owocowymi – herbatka z żurawiny wspomaga pracę układu moczowego.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: https://www.dbajonerki.pl/przepisy-dietetyczne/kamica-szczawianowo-wapniowa/dozwolone-i-przeciwwskazane-produkty-w-kamicy-szczawianowo-wapniowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dbajmy o zdrowie. Krok po kroku do zdrowych nerek

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0