Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czym się różni suplement od leku?

suplementy

Różnica pomiędzy lekiem a suplementem diety może być dla niektórych niedostrzegalna, jednak w kontekście dbania o zdrowie jest ona niezwykle istotna. Ponadto, biorąc pod uwagę stale rosnące zainteresowanie suplementacją, wspomnianą różnicę szczególnie warto zaakcentować. Czym zatem różnią się leki od suplementów diety?

Charakterystyka suplementów diety

Suplementy diety to grupa preparatów klasyfikowana nie jako wyroby medyczne, a jako produkty spożywcze, stanowiące uzupełnienie codziennej diety. W dużym uproszczeniu jest to skoncentrowana dawka niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji, takich jak na przykład witaminy lub minerały, nierzadko wzbogacona o składniki pochodzenia roślinnego. Warto podkreślić, że kompleksy odpowiednio skomponowanych składników zawartych w suplementach diety mogą wywierać pozytywny wpływ na organizm, dzięki wspomaganiu poszczególnych funkcji organizmu, a także stanowić wsparcie w walce z chorobami.

Duża różnorodność i szeroka dostępność suplementów diety sprawiają, iż przy wyborze tego rodzaju produktów warto skupić się zarówno na potrzebach organizmu, jak i cechach preparatu, gdyż tylko optymalne dopasowanie dobrego suplementu przyniesie oczekiwane, pozytywne efekty. Najlepszym wyborem są suplementy pochodzące ze sprawdzonych źródeł, o naturalnym składzie – bez zbędnych dodatków chemicznych i polepszaczy.

Charakterystyka leków

Leki, czyli produkty lecznicze, to odpowiednio skomponowane mieszanki składników, które stosuje się stricte w przypadku leczenia określonych chorób lub im zapobiegania, a istotą działania leków jest przywrócenie, poprawa lub modyfikacja funkcji metabolicznych bądź fizjologicznych organizmu (lub obu jednocześnie). Ponadto, dokonać można klasyfikacji leków ze względu na ich dostępność – niektóre z nich dostać można jedynie po okazaniu recepty.

Jak odróżnić leki i suplementy diety?

Krótko podsumowując, zadaniem leków jest zapobieganie i leczenie określonych jednostek chorobowych, natomiast za cel stosowania suplementów uznaje się wsparcie przy zaspokajaniu zapotrzebowania organizmu na niezbędne substancje odżywcze oraz uzupełnienie codziennej diety. Ze względu na różnicę w istocie działania leków i suplementów diety, bardzo ważna jest wiedza jak je odróżnić. W tym celu należy przede wszystkim dokładnie analizować opakowania i etykiety poszczególnych preparatów – w świetle obecnego prawa, umieszczenie odpowiedniej informacji na produkcie jest konieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czym się różni suplement od leku?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0