Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Na czym polega karmienie mieszane dziecka?

karmienie piersią

Jednym z największych problemów młodych matek jest kwestia odpowiedniego odżywiania malucha. Ostatnio wiele się słyszy o karmieniu mieszanym. Czym ono jest i jak je wprowadzić do diety dziecka?

Najlepszym sposobem karmienia niemowląt jest te przez matkę, ponieważ jej mleko zaspokaja wszystkie potrzeby malucha. Niestety czasami karmienie piersią musi zostać z różnych przyczyn ograniczone i w takich właśnie przypadkach konieczne jest karmienie mieszane dziecka.

Kiedy warto rozpocząć karmienie mieszane?

Lekarze podkreślają, że niemowlęta powinny być karmione piersią tak długo, jak to możliwe ze względu na właściwości odżywcze matczynego mleka. Decyzja o wprowadzeniu karmienia mieszanego musi być dobrze przemyślana, a przy jej podejmowaniu rodzice powinni mieć na uwadze przede wszystkim dobro maluszka. Kiedy można zdecydować się połączenie karmienia mlekiem z podawaniem niemowlęciu mleka modyfikowanego:

– W przypadku problemów zdrowotnych mamy lub dłuższego wyjazdu. W tym czasie kobieta powinna odciągać pokarm, by nie mieć problemów z laktacją.

– Gdy kobieta ma problemy z laktacją, a maluszek zbyt wolno przybiera na wadze.

– Gdy niemowlę nie chce ssać piersi lub ssie ją w nieodpowiedni sposób, przez co nie zjada wystarczającej ilości pokarmu.

W przypadku planowanego powrotu do pracy.

Bez względu na przyczyny podjęcia decyzji o karmieniu mieszanym najważniejszy jest wybór odpowiedniego mleka dla maluszka. Dobiera się je odpowiednio do wieku dziecka. Warto też pamiętać o tym, że dziecko karmione butelką może zniechęcić się do matczynej piersi. Rzadsze karmienie piersią może być również przyczyną problemów z laktacją, dlatego jeśli kobieta chce wrócić do karmienia naturalnego, to powinna regularnie odciągać sobie mleko.

Karmienie mieszane w pigułce

Ten sposób karmienia można wprowadzać już w pierwszych dniach życia niemowlaka, pamiętając jednak o zaleceniach lekarzy, by maluszka karmić mlekiem matki najdłużej jak się da. Matki, które planują karmić w większości naturalnie, nie powinny wprowadzać karmienia mieszanego przed 6 tygodniem życia malca, by ten miał szanse na wyrobienie sobie prawidłowego odruchu ssania matczynej piersi. Karmienie butelką niemowląt wiąże się też z koniecznością nauczenia dzieci ssania smoczka. Kobiety, które chcą utrzymać laktację powinny jak najczęściej przystawiać maluszka do piersi, a jeśli jest to niemożliwe, to konieczne jest regularne odciąganie mleka. Najważniejsze w karmieniu mieszanym dziecka jest oczywiście odpowiednio dobrane mleko modyfikowane. Sprawdź całą ofertę mlek modyfikowanych Humana http://humana-baby.pl.

Wysokiej jakości mleka modyfikowane można podawać dzieciom od pierwszych dni życia, zarówno jako mleko uzupełniające lub jako mleko wyłączne. Matki decydujące się na karmienie mieszane mogą być pewne, że te mleka modyfikowane dostarczą maluszkowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Na czym polega karmienie mieszane dziecka?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0