Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Na czym polega in vitro?

brzuch

Stale rośnie zainteresowanie metodą in vitro, przede wszystkim dlatego, że wiele par boryka się z problemem niepłodności. Zapłodnienie pozaustrojowe może być również przydatne, gdy jedno z partnerów jest nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową. In vitro to szansa na zdrowe potomstwo również wtedy, gdy jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia choroby genetycznej. A na czym dokładnie polega ta metoda? To właśnie wyjaśnimy w naszym artykule, zapraszamy do lektury!

Kiedy stosuje się in vitro?

Zapłodnienie pozaustrojowe jest zalecane, gdy partnerzy mają problem z poczęciem dziecka. Najczęściej przyjmuje się kryterium czasowe jednego roku, w czasie którego para nie stosując żadnych metod antykoncepcji bezskutecznie stara się o ciążę. In vitro stosuje się zarówno wtedy, gdy przyczyna problemu leży po stronie partnerki, jak i partnera.

Niepłodność mężczyzn

Wśród najczęstszych przyczyn braku płodności u mężczyzn są nieprawidłowe parametry nasienia (mała ilość plemników i ich nieruchliwość), a także przebyte choroby, na przykład zapalenie jąder jako powikłanie po śwince. Nie bez znaczenia jest również długotrwałe przyjmowanie leków oraz przebyta chemioterapia. Podstawowym badaniem w przypadku czynnika męskiego jest analiza nasienia.

Niepłodność kobiet

Przyczyn zaburzeń płodności może być bardzo wiele: od tych związanych z nieprawidłową gospodarką hormonalną, poprzez choroby i infekcje, do zaburzeń metabolizmu i układu odpornościowego oraz stres. Ze względu na złożoność problemu kobiety poddawane są bardziej złożonym badaniom – wszystko zależy od prawdopodobnej przyczyny zaburzeń.

Choroby i schorzenia

Jeśli jedno z partnerów jest nosicielem choroby genetycznej, to zapłodnienie in vitro pomaga uzyskać wolny od schorzenia zarodek. Tutaj niezbędne są badania genetyczne.

Zagrożeniem dla pary może być również choroba przenoszona drogą płciową. Seks bez zabezpieczenia jest wtedy zagrożeniem dla drugiej osoby w związku. Zapłodnienie pozaustrojowe pomaga zatem w zajściu w ciążę bez ponoszenia ryzyka zarażeniem chorobą.

In vitro – opis metody

Metoda in vitro to najkrócej mówiąc zapłodnienie poza organizmem kobiety. Od niej pobierane są komórki jajowe, natomiast od mężczyzny nasienie. Materiał genetyczny się selekcjonuje i umieszcza na podłożu hodowlanym – najpierw komórki żeńskie, a po kilkunastu godzinach plemniki. Dopiero później  można określić, czy doszło do zapłodnienia.

Jeśli powstały zarodki, to po kilku dobach umieszcza się je w macicy kobiety. Dopiero po upływie kolejnych dni można stwierdzić, czy pacjenta jest w ciąży. Cały ten czas powinna ona pozostawać pod opieką lekarską.

Sama procedura in vitro może mieć różne sposoby zaawansowania, ponieważ w grę mogą wchodzić dodatkowe problemy (przykładowo z zagnieżdżeniem zarodka). Dlatego też w niektórych przypadkach uzasadnionych medycznie sięga się po bardziej rozbudowane metody in vitro. Zdecydowanie więcej na temat in vitro można dowiedzieć się na klinikainvicta.pl.

Przygotowanie do in vitro

Warto pamiętać o tym, że nawet jeśli problem z płodnością nie wynika z czynnika żeńskiego, to cały zabieg i tak powinien mieć miejsce po wcześniejszych przygotowaniach. Służą one ustaleniu najlepszego dnia cyklu na wprowadzenie zarodka do macicy, a także stworzeniu jak najbardziej sprzyjających warunków dla zagnieszczenia zarodka i utrzymaniu ciąży. Aby zwiększyć szanse na powodzenie zabiegu stosuje się terapię hormonalną zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Metoda in vitro nie jest zatem skomplikowanym zabiegiem medycznym, wymaga jednak niezwykłej staranności medycznej, a także zapewnieniu pacjentom maksymalnego komfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Na czym polega in vitro?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0