
Każdy z nas słyszał o treningu na siłowni. Ale czym miałby być trening mózgu? W jaki sposób trenować jego „muskuły”? Trening mózgu wcale nie jest czymś tajemniczym, jest natomiast bardzo przydatny. Sprawnie działający mózg to niezbędny warunek lepszej umiejętności nauki i funkcjonowania w codziennym życiu. Ćwiczenia na pamięć i inne zadania składające się na trening mózgu nie są trudne i mogą być pretekstem do zabawy oraz spędzenia czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Trenujmy zatem mózg i cieszmy się jego sprawnością przez długie lata.
Na czym polega trening mózgu?
Trenowanie mózgu to nic innego jak stawianie przed nim zadań do wykonania i stopniowe zwiększanie ich trudności. Tak jak w treningu na siłowni – ważna jest systematyczność oraz racjonalne zaplanowanie czasu na ćwiczenia, pracę i odpoczynek.
Trening mózgu polega na usprawnianiu różnych jego funkcji: uwagi, pamięci, logicznego myślenia, planowania. Przydatne w tym celu są zadania wymagające skupienia i koncentracji, rozwiązywanie krzyżówek i zagadek logicznych oraz gry strategiczne. Te ostatnie to doskonała okazja do spędzenia przyjemnie czasu z bliskimi. Można grać w szachy, warcaby albo planszówki.
Można też połączyć trening mózgu z ćwiczeniami fizycznymi na świeżym powietrzu i zaplanować na przykład podchody w lesie. W ten sposób nie tylko odetchniemy świeżym powietrzem, ale i poćwiczymy myślenie strategiczne oraz orientację przestrzenną.
Ćwiczenia na pamięć
Ćwiczenia na pamięć to ważny element treningu mózgu. Co nam po informacjach czy doświadczeniach życiowych, których nie potrafimy sobie przypomnieć? Trenowanie pamięci polega na zapamiętywaniu porcji informacji, tak by móc je w dowolnym czasie odtworzyć i z nich skorzystać.
Można też uczyć się tworzenia śladów pamięciowych, czyli na przykład asocjacji (skojarzeń) i lokowania ważnych informacji w historyjkach. Wtedy łatwiej będzie je zapamiętać i sobie przypomnieć. Dobrym ćwiczeniem na pamięć jest też uzupełnianie brakujących słów czy dopisywanie dalszego ciągu wyrazów.
Dieta dla mózgu
Kiedy trenujemy na siłowni czy uprawiamy jakiś sport, musimy pamiętać o odpowiednim odżywianiu. Podobnie jest, gdy trenujemy mózg. Ten organ potrzebuje sporej dawki energii, a jej ilość zwiększa się, gdy intensywnie go używamy. Energia dla mózgu to zdrowa, zbilansowana dieta, bogata we wszystkie niezbędne składniki oraz elektrolity. Te ostatnie są szczególnie istotne, zwłaszcza że często zapominamy o piciu wystarczającej ilości płynów, gdy nie pracujemy fizycznie lub nie uprawiamy sportu.
Najprościej jest uzupełniać elektrolity, pijąc dobrej jakości wodę mineralną. W czasie zwiększonego wysiłku fizycznego lub umysłowego można też sięgnąć po gotowe elektrolity dla dorosłych. Prawidłowe nawodnienie jest konieczne dla sprawnego funkcjonowania mózgu – nie zapominajmy o tym podczas jego treningu!