Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czym charakteryzują się soczewki kontaktowe?

soczewka

Soczewki kontaktowe znacząco ułatwiają życie osobom niedowidzącym. W przeciwieństwie do okularów nie ulegają zaparowaniu, nie zsuwają się i pozwalają na swobodne pływanie czy uprawienie sportów. Występują różne typy soczewek kontaktowych, m.in. progresywne, jednodniowe czy miesięczne.

Zalety soczewek kontaktowych

Do największych zalet soczewek kontaktowych należy wygoda ich użytkowania oraz efektywność korekty wady wzroku. Zapewniają praktycznie nieograniczone pole widzenia, nie wywołując jednocześnie żadnych zniekształceń. Soczewki miesięczne wystarczy wymieniać co kilka tygodni. Można je nosić przy dowolnej pogodzie, ponieważ są wodoodporne i wytrzymałe na działanie gorących oraz chłodnych temperatur. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia estetyki. Większość osób wygląda lepiej bez okularów, a na dodatek kolorowe soczewki pozwalają na swobodną zmianę barwy tęczówki oka. Użytkownicy kontaktów mogą też bez przeszkód nosić okulary przeciwsłoneczne.

Dobór soczewek kontaktowych

Szkła kontaktowe dobierane są przez optometrystów oraz okulistów. Najpopularniejsze są soczewki miękkie, wykonywane z hydrożelu silikonowego lub polimerowego. W stanie suchym mają one właściwości organicznego tworzywa, a pod wpływem wilgoci stają się elastyczne i miękkie. Rodzaj soczewek zależy od dwóch oddzielnych parametrów – poziomu uwodnienia oraz przepuszczalności powietrza. Pierwszy z nich waha się w granicach 30 – 75 proc. W kontaktach hydrożelowych określa ilość przepuszczanego tlenu, a w silikonowo-hydrożelowych silikonu.

Rodzaje i zastosowania soczewek kontaktowych

Wyróżnić można m.in. soczewki miesięczne korekcyjne miękkie, które służą do poprawy wady wzroku. Soczewki lecznicze wykorzystywane są w formie opatrunku, natomiast soczewki miesięczne kosmetyczne do zmiany wyglądu tęczówki. Kontakty podzielić można także ze względu na tryb noszenia – zdejmowane na noc i użytkowane w systemie dziennym lub przeznaczone do ciągłego noszenia. System elastyczny pozwala natomiast na spanie w soczewkach.

Więcej o soczewkach dowiesz się tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czym charakteryzują się soczewki kontaktowe?

Artykuł przeczytasz w: 1 min
0