
Otyłość jest już chorobą cywilizacyjną – na całym świecie osób otyłych było w 2014 r. dwukrotnie więcej niż jeszcze w 1980 r. Dla wielu jedyną metodą na uratowanie zdrowia, a niekiedy nawet życia, są zabiegi lekarskie. Jednym z nich jest implantacja do żołądka specjalnego silikonowego balonu, który wypełnia jego przestrzeń i wzbudza u pacjenta uczucie sytości.
Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, w 2014 r. ponad 1,9 mld osób na całym świecie miało nadwagę, a około 600 mln było otyłych. Co roku z powodu nadwagi, otyłości i związanych z nimi chorób umiera ponad 2,8 mln osób, a dodatkowo szacuje się, że w 2025 r. na całym świecie z nadwagą i otyłością będzie miało do czynienia 70 mln dzieci. Te dane potwierdzają tezę, że otyłość jest już schorzeniem cywilizacyjnym, wymagającym profesjonalnego leczenia. – W większości przypadków zaawansowanej otyłości konieczne jest podjęcie kroków chirurgicznych. Można wybrać pomiędzy zabiegami ograniczającymi wchłanianie a metodami restrykcyjnymi, zmniejszającymi ilość pokarmu przyjmowanego przez żołądek, do których należy m.in. operacja zmniejszania objętości żołądka czy też zakładanie opasek na żołądek. Są to jednak zabiegi operacyjne, nie zawsze możliwe do przeprowadzenia. Alternatywą dla takich obciążających organizm zabiegów może być metoda balonikowania żołądka – powiedział portalowi scanmed.pl dr n. med. Wit Cezary Danilkiewicz. O zabiegach i leczeniu otyłości balonem więcej przeczytasz tu: www.tourmedica.pl/zabiegi/leczenie-otylosci-balonem-zoladkowym
Balon żołądkowy jako metoda leczenia otyłości
Implantacja balonu żołądkowego to jeden ze sposobów leczenia otyłości, polecany osobom bardzo otyłym, u których inne metody odchudzania, takie jak zdrowa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Balon żołądkowy jest wykonany z materiałów odpornych na działanie kwasów żołądkowych (zazwyczaj z silikonu) i wypełniony powietrzem lub solą fizjologiczną, ale mimo to nie zakłada się go pacjentowi na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Przed upływem tego czasu należy go usunąć. Działanie balonu polega na wypełnieniu przestrzeni żołądka oraz wzbudzaniu u pacjenta uczucia sytości. Sukces leczenia jest jednak uzależniony od stosowania przez pacjenta indywidualnie przygotowanej długoterminowej diety oraz zmiany nawyków żywieniowych.
Sam zabieg zakładania balonu żołądkowego nie jest mocno inwazyjny dla pacjenta: trwa około 20-30 minut, jest wykonywany w krótkim znieczuleniu dożylnym, metodą endoskopową, pod nadzorem anestezjologa. Poprzedza go badanie gastroskopowe, podczas którego lekarz wprowadza przez przełyk miniaturową kamerę i sprawdza stan błon śluzowych żołądka. Następnie przy pomocy endoskopu wsuwa tą samą drogą cewnik zakończony balonem i wypełnia go powietrzem lub solą fizjologiczną (w zależności od stanu pacjenta od 400 do 700 cm3), cały czas obserwując etapy wypełniania balonu. Warto wiedzieć, że istnieje sporo przeciwwskazań do implantacji balonu żołądkowego, takich jak wrzody żołądka, stany zapalne przewodu pokarmowego, wcześniejsze operacje jelit lub żołądka, przepuklina rozworu przełykowego, a także nadużywanie leków i alkoholu.
W ciągu 24 godzin po zabiegu pacjentom zaleca się dietę płynną. W następnych tygodniach należy spożywać 5-6 niewielkich posiłków dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza i dietetyka. Większość osób po implantacji balonu żołądkowego musi również przez kilka dni przyjmować leki przeciwwymiotne i rozkurczowe, gdyż dokuczają im dość częste skutki uboczne, takie jak nudności i wymioty. Jeśli nie mijają one po kilkunastu dniach, niekiedy konieczne jest wcześniejsze usunięcie balonu.
Należy mieć świadomość, że balon żołądkowy nie jest gwarancją utraty nadmiaru kilogramów. Jego zadaniem jest jedynie ułatwienie diety poprzez wzbudzanie uczucia sytości. Zdarza się, że pacjenci nieprzestrzegający zaleceń dietetyków i bez odpowiedniej motywacji wcale nie chudną. Ważny jest również fakt, że zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W klinikach prywatnych jego koszt rozpoczyna się od około 7 tys. zł.
fajne – nawet nie wiedzialem ze mozna polknac balon i schudnać 😉
Ile można schudnąć po takim zabiegu? Czy później nie ma efektu jojo?