Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czy warto zdrowo się odżywiać

dania lekkostrawne

Czym jest odżywianie? Przede wszystkim jest bardzo ważną funkcją organizmu niezbędną do utrzymania funkcji życiowych. Pożywienie dostarcza nam energię konieczną do życia i działania, a więc trzeba tak jeść, aby każdego dnia nasz organizm otrzymywał wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Niebagatelne jest również zadbanie o regularność w spożywaniu posiłków oraz o ich jakość. Nasuwa się pytanie, dlaczego warto zdrowo się odżywiać i jakie są z tego korzyści?

Zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie polega przede wszystkim na regularnym dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Według najnowszych zaleceń żywieniowych powinniśmy spożywać 9 porcji warzyw i owoców każdego dnia. W praktyce oznacza to, że warzywa powinny znajdować się praktycznie w każdym naszym posiłku.

Najważniejsze, aby rozpocząć swój dzień od zdrowego i sycącego śniadania. Pozwoli to na zwiększenie wydajności naszego organizmu i zapobiegnie spożyciu nadmiaru kalorii w drugiej części dnia. Kolejne regularne posiłki, co 3-4 godziny ustabilizują poziom glukozy we krwi i przyspieszą metabolizm. Jedząc w ten sposób zapewnimy sobie mnóstwo energii przez cały dzień oraz uchronimy się przed napadami głodu i ciągłym zmęczeniem.

Ważne jest również, aby w dziennym jadłospisie znalazły się różnorodne produkty, ze wszystkich grup produktów spożywczych: produkty zbożowe (pieczywo, kasze, makarony), mleko i jego przetwory (kefir, sery, jogurty, maślanki), warzywa i owoce, mięso, ryby i ich przetwory, jaja oraz tłuszcze jadalne (oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce).

Produkty, których należy unikać

Powinniśmy natomiast unikać cukru i wyrobów cukiernicze, gdyż produkty te dostarczają naszemu organizmowi wyłącznie dużej ilości energii, której nadwyżka magazynowana jest w postaci tkanki tłuszczowej. Z badań wynika, iż nadmierne spożycie cukrów prostych prowadzi w efekcie do rozwoju nadwagi, próchnicy zębów, a także zaburzeń poziomu glukozy we krwi, a w skrajnych przypadkach do cukrzycy.

Należy również zrezygnować z wszelkich fast foodów oraz gotowych dań dostępnych w sklepach, gdyż te wysoce przetworzone produkty zawierają masę konserwantów, wzmacniaczy smaku i zapachu. Żywność przetworzona charakteryzują się również wysoką zawartością tłuszczu i soli, których nadmiar nie wpływa korzystnie na zdrowie, a także niską, bądź nawet zerową zawartością witamin i składników mineralnych.

Nawadnianie organizmu

Bardzo ważne jest natomiast, abyśmy pamiętali o odpowiednim nawadnianiu naszego organizm, gdyż woda bierze udział w wielu ważnych procesach w organizmie oraz jest odpowiedzialna za transport substancji odżywczych. Średnie spożycie płynów przez osobę dorosłą powinno kształtować się na poziomie 1,5 – 2 litrów każdego dnia, co łącznie z wodą zawartą w żywności daje około 3 – 3,5 litra dziennie.

Korzyści 

Jeśli zaczniemy zdrowo się odżywiać efekty odczujemy bardzo szybko. Przede wszystkim zauważymy spadek wagi oraz poprawienie jakości skóry i włosów. Poprawi się również jakość naszego życia, będziemy mieli lepsze samopoczucie i więcej energii. Najważniejsze jednak, iż zapobiegniemy wielu chorobom cywilizacyjnym takim jak cukrzyca, otyłość, miażdżyca i wielu innym. Korzyści będą więc odczuwalne przede wszystkim w perspektywie długo falowej.

Szybka pożyczka na inwestycje w zdrowie

Wprowadzanie wszystkich zasad zdrowego odżywiania może wydawać się bardzo trudne. Mało kto jest w stanie z dnia na dzień całkowicie wywrócić swój jadłospis do góry nogami i nagle zacząć jeść w 100 % zdrowo. Dlatego wprowadzajmy zmian jak najmniej inwazyjnie i koniecznie małymi krokami.

Zmiana diety wieże się również z dużymi kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić, gdyż w początkowej fazie trzeba zainwestować w wyposażenie kuchni np. patelnię beztłuszczową czy zakup niezbędnego sprzętu AGD. W niektórych przypadka konieczna może być pomoc dietetyka lub wykupienie specjalnej aplikacji, która pomogą odpowiednio planować posiłki pod względem ilości i jakości. Jeżeli potrzebujemy gotówki na inwestycje w nasze zdrowie, szybka pożyczka może być dobrym wyjściem. Na rynku jest wiele instytucji finansowych, oferujących szybką pożyczkę na atrakcyjnych warunkach. W wielu instytucjach szybka pożyczka może zostać rozłożona na raty, co ułatwi jej spłatę w przyszłości. Pamiętajmy jednak, że przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy pożyczki lub kredytu, powinniśmy dokonać analizy naszych możliwości finansowych, aby mieć pewność, co do późniejszej możliwości spłaty naszego zobowiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czy warto zdrowo się odżywiać

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0