Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czy mleko jest zdrowe?

mleko

Kampanie reklamowe prowadzone na całym świecie zachęcają do picia mleka, przedstawiając go jako produkt zdrowy oraz pełny składników odżywczych. W rzeczywistości nieustannie trwają spory pomiędzy dietetykami oraz lekarzami, czy krowie mleko faktycznie jest odżywcze i do którego roku życia powinniśmy je pić. Co prawda nie rozstrzygniemy tego sporu, jednak przedstawimy kilka plusów i minusów wynikających z picia mleka.

Plusy picia mleka

Mleko to najcenniejsze źródło białka oraz wapnia, którego organizm domaga się przez cały okres życia. W młodym wieku jest on niezbędny do prawidłowego wzrostu kości, natomiast u osób starszych pozwala zachować ich odpowiednią kondycję i zapobiec pojawieniu sie w nich ubytków. Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku wykazały związek pomiędzy diętą bogatą w produkty mleczne, a liczbą złamań u dzieci. Wynika z nich, iż w przypadku przebadanej grupy osób na diecie bezmlecznej ryzyko wystąpienia złamań jest 4-krotnie wyższe.
– Mleko zawiera takie składniki odżywcze jak witaminy (A,B,D,E), cynk, kobalt, fluor, brom oraz miedź.
– Odtłuszone mleko obniża ryzyko zachorowania na raka płuc.
– Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Harvard wykazały, że kobiety przed menopauzą, które regularnie spożywają produkty mleczne są mniej narażone na raka piersi.
Mleko zmniejsza apetyt, a więc przyczynia się do nie podjadania pomiędzy posiłkami. Działa zbawiennie na przewód pokarmowy i jest lekkostrawne. Taka informacja jest istotna dla osób dbających o szczupłą sylwetkę.

Wady spożywania mleka:

– Niektóre badania wykazują, że wapń z mleka po 20. roku życia nie jest dobrze wchłaniany przez organizm. Może on wywołać efekt odwrotny czyli tzw. wypłukiwanie wapnia.
– Aż 70% społeczeństwa cierpi na nietolerancje laktozy, która wywołuje wymioty, bóle brzucha lub biegunki. Od czego to zależy? Tylko i wyłącznie od indywidualnych cech organizmu. W takim przypadku zaleca się zakup innych przetworów mlecznych np. kefiry, jogurty bądź maślanki.
– Spożywanie mleka bogatego w tłuszcze nasycone u osób z wysokim poziomem cholesterolu może prowadzić do chorób serca.
– Coraz większa liczba producentów dodaje do mleka hormony oraz antybiotyki.
– Mleko może wywoływać uczulenie.
Kto tak na prawdę ma rację? W rzeczywistości trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż nie można jednoznacznie wskazać, czy mleko jest niezdrowe lub, czy należy go całkowicie unikać. Dlatego zalecamy zachować rozsądek i umiar jednocześnie nie rezygnując z jego picia.


Katarzyna Piskorska

1 komentarz
  1. Katarzyna W. pisze:

    Nie przesadzałabym tak 🙂 Nasi dziadkowie i rodzice również pili mleko i nic im nie było. Oczywiście wszystko z umiarem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy mleko jest zdrowe?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
1