
Podróżowanie to dla wielu osób prawdziwa pasja i źródło radości. Niestety, dla niektórych podróżowanie różnymi środkami lokomocji, na przykład samochodem, pociągiem lub statkiem wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi doznaniami. Nazywamy je popularnie chorobą lokomocyjną. Czym się ona objawia? Jakie leki na chorobę lokomocyjną są sprawdzone i skuteczne?
Przyczyny i objawy choroby lokomocyjnej
Choroba lokomocyjna objawia się przede wszystkim zawrotami głowy i nudnościami. W ostatecznej fazie mogą wystąpić nawet wymioty. Oprócz tego zaobserwowano też bóle brzucha, suchość w ustach, bladość, nadmierne ślinienie, obfite zimne poty i senność. W niektórych wypadkach po dłuższym czasie organizm może ulec adaptacji, a objawy ustąpią. Często jednak leki na chorobę lokomocyjną są niezbędne, by przywrócić dobre samopoczucie. Choroba lokomocyjna dotyczy głównie dzieci w wieku od 2 do 12. roku życia, niemniej cierpi na nią też jakiś odsetek osób dorosłych. Co wywołuje złe samopoczucie podczas podróży środkami lokomocji? Wynika to z faktu, iż do mózgu docierają sprzeczne informacje odnośnie ruchu – wzrok widzi poruszające się obrazy, natomiast ciało znajduje się w bezruchu, co zostaje zarejestrowane przez zmysł równowagi. Ten konflikt powoduje dolegliwości nazywane wspólnie chorobą lokomocyjną.
Zapobieganie chorobie lokomocyjnej
Jeżeli nasze dziecko lub my samu cierpimy na chorobę lokomocyjną, a planujemy jakąś dalszą podróż, warto wcześniej zadbać o to, by nie wystąpiły jej objawy. Jest na to kilka sposobów. Oczywiście można zastosować dostępne w aptece bez recepty leki na chorobę lokomocyjną, mające ziołowy skład, które łagodzą nudności czy działają przeciwwymiotnie. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Aby objawy były łagodniejsze lub nie wystąpiły wcale, warto zadbać o komfort jazdy chorego. Na przykład przez ruszeniem w podróż warto przewietrzyć samochód, by nie unosił się w nim zapach benzyny, który może potęgować mdłości, a także zadbać o stały dopływ świeżego powietrza przez zostawienie uchylonego okna po stronie chorego pasażera. Przed podróżą nie podawajmy dziecku oraz nie jedzmy żadnych obfitych posiłków, a w samej podróży unikajmy słodyczy i słodkich napojów gazowanych. Warto zaplanować też postoje, podczas których będziemy mogli zaczerpnąć świeżego powietrza i odpocząć. Jeżeli jedziemy jakimś środkiem transportu publicznego, warto zajmować miejsca, na których jesteśmy najmniej narażeni na wystąpienie objawów choroby lokomocyjnej, na przykład na samym przodzie. Najlepszą pozycją w podróży jest pozycja siedząca na wznak lub półleżąca z lekko podpartą głową. Trzeba też unikać czytania w czasie jazdy. Aby złagodzić nudności, można w podróży żuć miętową gumę. Jeżeli jednak objawy są naprawdę uciążliwe, warto zastosować sprawdzone leki na chorobę lokomocyjną, na przykład Aviomarin dostępny w formie tabletek. Wśród leków na chorobę lokomocyjną to jeden z najlepszych środków, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Planując dalsze wyjazdy, na przykład na urlop, warto mieć je zawsze przy sobie. Aby tabletki zadziałały, należy zażyć je na pół godziny przed ruszeniem w trasę. Wtedy objawy choroby lokomocyjnej z pewnością nie wystąpią, a podróż przebiegnie miło i spokojnie.