Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Choroba Hashimoto – dieta to najlepsze leczenie naturalne

odchudzanie

Niedoczynność tarczycy o podłożu zapalnym to choroba Hashimoto. Najczęściej dotyka ona kobiet i prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Tarczyca i syntetyzowane przez nią hormony wpływają na metabolizm i regulują pracę wielu układów. Gdy tarczyca produkuje ich za mało – organizm zaczyna niedomagać. Jak rozpoznać, że także Ciebie dotyczy ten problem zdrowotny?

Czy chorujesz na Hashimoto?

U podstaw choroby Hashimoto leży produkcja autoprzeciwciał, które niszczą tarczycę i ograniczają syntezę hormonów tarczycy. Poza predyspozycjami genetycznymi, czynnikami ryzyka jest płeć żeńska, występowanie innych chorób autoimmunologicznych, palenie papierosów, stres czy infekcje. A objawy chorej tarczycy są naprawdę trudne do przeoczenia. Niedoczynności tarczycy towarzyszą następujące symptomy:

– przyrost masy ciała i problemy z odchudzaniem

– spowolnienie pracy serca

– zła tolerancja niskich temperatur

– zaparcia

– sucha skóra, wypadające włosy

– zmęczenie i senność

– rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji

Jeśli zauważysz u siebie takie objawy – zbadaj poziom hormonów tarczycy: fT3, fT4 i TSH. Konieczna jest także wizyta u endokrynologa i dietetyka. Endokrynolog zapewni farmakoterapię, czyli długotrwałe stosowanie hormonów tarczycy. Zaś konsultacja z dietetykiem konieczna jest w celu skomponowania odpowiedniej diety.

Dieta w Hashimoto – co musisz o niej wiedzieć?

Dieta przy niedoczynności tarczycy to nie fanaberia – to integralna część terapii. Nie ma możliwości skutecznego leczenia Hashimoto bez zmiany przyzwyczajeń żywieniowych. Kaloryczność diety powinna sprzyjać redukcji masy ciała, ale nie może być zbyt niska, gdyż wtedy dojdzie do jeszcze większego spowolnienia organizmu. Bardzo ważną kwestią jest znaczące ograniczenie spożycia węglowodanów i komponowanie diety głównie w oparciu o tłuszcze zwierzęce. Pomoże to przywrócić prawidłowy poziom cholesterolu, ograniczyć procesy zapalne, utrzymać prawidłową masę ciała oraz unormalizować syntezę hormonów tarczycy.

Do kogo zgłosić się, gdy jest potrzebna pomoc w leczeniu Hashimoto dietą? Na pewno do sprawdzonych i doświadczonych dietetyków. Jednym z nich jest Grzegorz Klonek, który specjalizuje się w odchudzaniu osób dotkniętych chorobami tarczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choroba Hashimoto – dieta to najlepsze leczenie naturalne

Artykuł przeczytasz w: 1 min
0