Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Catering fleksitariański – o czym mowa w praktyce?

Catering fleksitariański

Dieta fleksitariańska cieszy się niesłabnącą popularnością i coraz częściej jest upatrywana nie tylko jako chwilowa moda, lecz styl życia, który przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Znana jest ze względu na swoją elastyczność i brak restrykcyjnych zasad. Mówi się również, że to jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania się. O czym jednak mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Jakie są najważniejsze zasady fleksitarianizmu?

Na samym początku warto dowiedzieć się, skąd pochodzi ten sposób odżywiania i poznać jego początki. Teoria fleksitarianizmu pojawiła się w latach 90. XX wieku, jednak o tym sposobie żywienia zrobiło się głośniej w 2008 roku za sprawą książki, która już w tytule sugerowała, że dieta umożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów, a jednocześnie profilaktykę wielu chorób. Nazwa ta bowiem pochodzi od dwóch angielskich słów: flexible, czyli elastyczny i vegetarian, co oznacza wegetarianizm.

Po samym zapoznaniu się ze znaczeniem tego terminu można wywnioskować, że dieta fleksitariańska jest zdecydowanie mniej restrykcyjną formą wegetarianizmu. Metoda ta nie polega na całkowitym wykluczeniu, a stopniowym ograniczaniu jedzenia mięsa. Głównym jej założeniem jest rezygnowanie ze zwierzęcego białka na rzecz ich roślinnych odpowiedników. Więcej warzyw i mniej mięsa – to zasada, która jest najważniejszym założeniem tej diety, a szczególnie przy tworzeniu jadłospisów.

Jak wygląda jadłospis w diecie fleksitariańskiej?

Plan żywieniowy oparty na założeniach fleksitarianizmu polega na ograniczeniu spożywania mięsa, a dokładniej kotletów schabowych, kiełbas z grilla, wołowych burgerów czy domowych zrazów. Co należy włączyć do swojej diety zgodnie z założeniami tego stylu odżywiania? Podstawą jadłospisu powinny być produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, nabiał, orzechy i nasiona. Dieta bazuje na bardzo łatwo dostępnych produktach, bez konieczności wydawania pieniędzy na niespotykane składniki. Dieta fleksitariańska zakłada ograniczenie spożywania mięsa do 1-2 razy w tygodniu.

Catering fleksitariański – o czym warto pamiętać?

Catering fleksitariański jest zatem optymalnym sposobem żywienia dla osób, które chcą odnieść korzyści z roślinnej diety, jednocześnie nie rezygnując całkowicie ze spożycia mięsa. Jest to bowiem idealny sposób żywienia dla osób, które chcą wzmocnić cały organizm, a dzięki dodatkowi warzyw i owoców, wspomóc działanie organów, takich jak mózg czy serce. Odpowiednio dobrana dieta, która zawiera składniki zdrowe i niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu może poprawiać koncentrację, hamować zjazdy energetyczne, a dodatkowo na długo korzystnie wpływać na jego strukturę oraz codzienną pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Catering fleksitariański – o czym mowa w praktyce?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0