Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Całodobowa pomoc internisty i pediatry

Różnego rodzaju nagłe zdarzenia, zachorowania, urazy wymagają natychmiastowej interwencji lekarza. Jeśli mamy do czynienia ze zdarzeniem/chorobą w porze porannej/ południowej, w tygodniu roboczym, to możemy udać się do naszej przychodni. Jednakże pewne zdarzenia mają miejsce w porze wieczornej, nocnej lub też w weekend. Dlatego też pożądaną instytucją staje się całodobowa pomoc lekarska. Możemy się z nią spotkać na SOR- ze szpitalnym, w wyznaczonych przychodniach w mieście. Ponadto również mamy do czynienia z przychodniami, z różnego rodzaju nowoczesnymi klinikami, centrami medycznymi.

Pomoc przydatna

Całodobowe centra medyczne to zazwyczaj miejsca, w których mamy do czynienia z wieloma różnymi specjalistami. My chcemy wskazać na lekarza pediatrę oraz internistę. Całodobowa pomoc tych lekarzy jak najbardziej jest przydatna. W ramach owej pomocy możemy mówić o takich usługach jak:

  •  konsultacje lekarskie,
  • diagnostyka,
  • wykonywanie badań laboratoryjnych ( jeśli owo laboratorium jest również czynne całodobowo),
  • wykonywanie prostych zabiegów, wystawianie skierowań do lekarzy specjalistów
  • wizyty domowe,
  • opieka pielęgniarki, położnej

 Zalety i wady pomocy całodobowej

Jeśli mówimy o całodobowej pomocy internisty oraz pediatry, to znajdziemy w niej zdecydowanie więcej zalet jak wad. Tak naprawdę trudno jest tutaj mówić o jakichkolwiek wadach. Do podstawowych zalet tego rozwiązania należy oczywiście możliwość uzyskania specjalistycznej pomocy o każdej porze dnia, nocy, w dni świąteczne oraz w weekendy. W tym względzie oczywiście ważne jest to, aby trafić na odpowiedniej jakości lekarza, na profesjonalistę.

Z uwagi na to, że w dużych miastach ( przykładem może być Wrocław) mamy coraz większą ilość całodobowych ośrodków medycznych, to tym samym dostęp do nich jest coraz większy. W sytuacjach zagrożenia zdrowia czas dotarcia do lekarza może okazać się kluczowy. Czy zatem mamy jakieś wady tego rozwiązania? Tak naprawdę można tutaj wskazać na to, że w wielu ambulatoriach nie mamy dostępu do lekarzy pediatrów. W przypadku bardziej skomplikowanych chorób dzieci może okazać się to pewnym lub znaczącym problemem.

Całodobowa pomoc internisty oraz pediatry jest rozwiązaniem bardzo pozytywnie postrzeganym. W dużych miastach mamy do czynienia z wieloma ośrodkami, które taką pomoc zapewniają. Nieco inaczej to wygląda w przypadku małych miejscowości oraz wsi. Tam dostęp do całodobowej pomocy medycznej, a tym bardziej pomocy specjalistycznej jest znacznie utrudniony. Tym samym w nagłych przypadkach trzeba wzywać karetkę pogotowia lub udawać się do najbliższego miasta, w którym mamy dostęp do pomocy całodobowej. Ośrodki działające całodobowo zazwyczaj mają określone bardzo ściśle sytuacje, w których przyjmowane są osoby zgłaszające określone dolegliwości. Zakres tych dolegliwości jest nieograniczony wręcz w przypadku typowych ośrodków całodobowych. W odniesieniu do ambulatoriów działających w ramach NFZ czy też przy szpitalnych SOR- ach sytuacja wygląda nieco inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Całodobowa pomoc internisty i pediatry

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0