Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Buty damskie do biegania – jak wybrać idealne?

trening

Jeżeli chcesz biegać, to tylko w dobrych i odpowiednio dopasowanych butach. Obecnie buty damskie do biegania występują w tak wielu różnych fasonach i kolorach oraz z tak różnymi technologiami, że wybór nie powinien sprawiać żadnego problemu.

Buty damskie do biegania – na co zwrócić uwagę?

Buty do biegania damskie muszą być przede wszystkim wygodne, a to znaczy, że ich rozmiar powinien być dokładnie dopasowany do rozmiaru stopy. Nie powinno się wybierać zbyt małych ani zbyt dużych butów do biegania, dlatego że podczas biegu stopa nieustannie przesuwa się do przodu i jeżeli buty będą za małe, palce będą Cię mocno cisnęły, natomiast gdy buty będą za duże, to stopy będą się w nich zbyt mocno przemieszczać.

Drugą kwestią jest sam rodzaj butów, bo nie każde sportowe buty nadają się do biegania. Prawdziwe obuwie biegowe jest odpowiednio zaprojektowane i wyprofilowane, by gwarantować anatomiczny kształt i dobre dopasowanie. Zwykle „adidasy” nie koniecznie sprawdzą się przy regularnym bieganiu – zawsze trzeba postawić na specjalistyczne buty damskie do biegania. Ciekawe modele możesz obejrzeć między innymi na https://7buty.pl/damskie/buty-do-biegania.

Szczególnie ważna jest jakość podeszwy, bo to podeszwa warunkuje, czy dane buty będą wystarczająco elastyczne, ale z drugiej strony też odporne na ścieranie czy pękanie. Podeszwa powinna być w miarę gruba, ale musi się też łatwo zginać. Nie wybieramy butów z podeszwą z bardzo twardego i kruchego tworzywa, bo taka podeszwa może pęknąć na pół przy mocnym zginaniu stopy.

Buty mogą być skórzane lub z tworzywa. Skóra jest odporniejsza, ale obuwie z tworzywa jest za to tańsze i lżejsze, więc sprawdzi się w przypadku osób, którym zależy na maksymalnej wygodzie i które biegają dość często po trudnym terenie.

Warto też dobrać buty z uwzględnieniem budowy swojej stopy. Wyróżniamy 3 różne rodzaje podbicia – pronatora, supinatora i podbicie naturalne.

  • Jeśli Twoja mokra stopa odciska się na powierzchni w całości z kompletnym zarysem, to jesteś pronatorem.
  • Jeśli odbijają się jedynie palce, pięta oraz zewnętrzny brzeg stopy, jesteś supinatorem.
  • Jeżeli Twoja stopa odbija się w taki sposób, że nieodbity jest tylko trójkątny fragment przy wewnętrznej środkowej części stopy, Twoje podbicie jest neutralne.

W kwestii zapiania butów każdy ma własne preferencje. Jedne kobiety wolą wiązane buty damskie do biegania, inne z kolei preferuję te na rzepy. Zapinanie na rzepy z pewnością jest szybsze, ale trzeba mieć na uwadze, że rzep może się po jakimś czasie zniszczyć i nie spinać już tak dobrze butów.

Ile powinno się wydać na obuwie do biegania?

Dobre buty damskie do biegania kosztują minimum 300 zł, ale w promocji można je kupić nawet za ok. 200 zł. Najlepsze obuwie biegowe może kosztować nawet w granicach 500-700 zł, ale to już są buty dla profesjonalistów. W kwestii cen jedno jest pewne – do biegania nie będą się nadawać buty z bazarku za 50 czy 100 zł. Nie dość, że będą nietrwałe i niewygodne, to dodatkowo mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia – źle wyprofilowane buty mogą się stać przyczyną skręcenia albo zwichnięcia kostki.

Gdzie kupić damskie buty do biegania?

W sieci jest obecnie ogromny wybór butów do biegania. Świetne buty damskie do biegania można kupić zarówno w firmowych sklepach konkretnych marek, jak i w sklepach multibrandowych. Szczegółowe opisy aukcji wraz z dokładnymi tabelami rozmiarów pomagają wybrać odpowiednie obuwie, a możliwość wymiany lub zwrotu sprawia, że zakupy są całkowicie bezpieczne. W razie potrzeby można dane buty oddać bez podawania przyczyny bądź wymienić na inne.

1 komentarz
  1. Małgosia pisze:

    Najlepiej sobie przymierzyć takie buty, trochę w nich pochodzić po sklepie. Muszą przede wszystkim idealnie być dopasowane do stopy, najlepiej żeby też były lekkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Buty damskie do biegania – jak wybrać idealne?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
1