Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Botoks odmładza, leczy i upiększa

botoks

Informacje o efektach wstrzykiwania botoksu dotarły do naszego kraju na wiele lat przed pierwszym wykonanym u nas zabiegiem. Co więcej, na wiele lat przed powstaniem pierwszego gabinetu medycyny estetycznej. Magia botoksu sprawia, że to właśnie on stał się reprezentantem wszystkiego co innowacyjne w szeroko pojętej kosmetologii.

Krótka historia botoksu

Zabieg wstrzykiwania podskórnego botoksu jest najpopularniejszym i najczęściej wykonywanym zabiegiem w gabinetach medycyny estetycznej. Medyczna nazwa botoksu, czyli toksyna botulinowa po raz pierwszy została opisana w 1817r. Nastąpiło to w ślad za zatruciem pokarmowym, które nastąpiło na skutek spożycia zakażonej kiełbasy. I to właśnie ona nadała toksynie popularną nazwę, czyli jad kiełbasiany, natomiast samo zatrucie nazwano botulizmem.

Po raz pierwszy toksynę botulinową wyizolowano w początkach XXw. próbując wykorzystać ją w medycynie. Znalazła ona tam zastosowanie jako składnik leków przepisywanych w terapii zeza, kurczu powiek i twarzy. Od 1978r.  zaczęto  używać jej również do zabiegów medycyny estetycznej. Nazwa botoks pojawiła się dopiero w 2002r., kiedy to rozpoczęto produkcję preparatu BOTOX przeznaczonego dla kosmetologii. Preparat ten miał na celu likwidację pionowych zmarszczek mimicznych znajdujących się na twarzy pomiędzy brwiami.

Działanie botoksu

Toksyna botulinowa wprowadzona do organizmu człowieka blokuje w nim przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Nawet przez okres kilku miesięcy potrafi  zablokować impulsy wędrujące z układu nerwowego i przewodzone do mięśni. Umiejętnie wstrzyknięty do wybranych mięśni preparat, w precyzyjnie dobranych dawkach, rozluźnia i rozszerza dany mięsień. Gdy jest to mięsień mimiczny twarzy przestaje się on kurczyć, zostaje trwale rozluźniony i tym samym nie wymusza marszczenia się skóry oraz jej fałdowania. W efekcie skóra przestaje intensywnie pracować i zaczyna odpoczywać. Twarz, która otrzymuje botoks jest odprężona, widoczne wcześniej zmarszczki ulegają spłyceniu lub wyprostowaniu, wygląda młodziej przy zachowaniu naturalnego swojego wyrazu. Botoks wykorzystuje się również do blokowania gruczołów potowych i leczenia zjawiska nadmiernej potliwości.

Botoks i zmarszczki

Najczęściej botoksem prostuje się zmarszczki mimiczne twarzy położone na czole, pomiędzy brwiami. Lecz preparat ten można wykorzystać do zmniejszania głębokości zmarszczek znajdujących się w innych partiach twarzy. Botoksem redukuje się zmarszczki u nasady nosa, zmarszczki poziome szyi, zmarszczki tworzące się wokół ust, zmarszczki pionowe mięśnia szyi, drobne zmarszczki dolnej powieki, policzków czy anomalie bródki. Pozytywna reakcja na botoks umożliwia podniesienie brwi, uniesienie kącików ust, redukcję uśmiechu dziąsłowego, uniesienie koniuszka nosa czy spłycenie bruzdy nosowo-wargowej. Każdy z tych zabiegów wymaga precyzji i doświadczenia.

Toksyna botulinowa jest jednym z najważniejszych narzędzi stosowanych w medycynie estetycznej. Umiejętnie dawkowana, z kontrolowanym efektem jest bezpieczna i skuteczna.

Źródło: Botoks Warszawa – profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Botoks odmładza, leczy i upiększa

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0