Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Bielizna termoaktywna – must have każdego aktywnego!

Biegasz, jeździsz na rowerze, rolkach, łyżwach, chodzisz po górach, nurkujesz lub robisz jeszcze inne ciekawe, wymagające od Ciebie wysiłku rzeczy? Chcesz efektywniej zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów? Koniecznie zaopatrz się w idealnie dobraną bieliznę termoaktywna to must have aktywnego sportowca!

TERMOREGULACJA

Termoregulacja jest to zdolność do utrzymania temperatury ciała w zakresie optymalnym dla organizmu. Temperaturą optymalną w naszym przypadku jest 36,6 stopnia Celsjusza.
Wyróżniamy termoregulację fizjologiczną i behawioralną. Pierwsza z nich to wszystkie działania naszego organizmu, niezależne od nas jak np. dreszcze, odruch bezwarunkowego pocenia się, zaś termoregulacja behawioralna mówi o tym, jak reagujemy na panującą temperaturę. Będą to działania związane z ubieraniem się na „cebulkę” czy zdejmowaniem ubrań, kiedy zaczyna nam być ciepło..

RODZAJE BIELIZNY TERMOAKTYWNEJ

Wybierając bieliznę termiczną, należy podzielić ją na dwa rodzaje:
• Hydrofilową – to warstwa zwana „drugą skórą”. Jej zadaniem jest szybko pochłonąć wilgoć i odprowadzićna zewnątrz umożliwiając przy tym skuteczną termoregulację.
• Hydrofobowa — znajdującą się po wewnętrznej stronie, bliżej skóry. Jej cząsteczki mają odpychać od siebie wodę, co znaczy, że przeznaczone są do stosowania na zewnątrz, by nie dopuszczać do przemoczenia.

kobieta

WYBÓR BIELIZNY

Wybór ten powinien zależeć od temperatury otoczenia, rodzaju sportu i jego intensywności oraz indywidualnych upodobań. Dobrze dobra bielizna to taka która:

  • Stale zapewnia osuszanie się skóry, poprzez odprowadzanie potu na zewnątrz,
  • Zatrzymuje odpowiedni ilości ciepła by nie dochodziło do przegrzewania lub nadmiernego ochładzania organizmu,
  • Zapewnia komfortowe noszenie.

Wśród oferowanej na rynku bielizny możemy wybrać trzy jej rodzaje:

  • Cienką – która nie zapewnia komfortu cieplnego, natomiast jej zadaniem jest jak najlepsze odprowadzenie wilgoci. Stworzona z myślą o bardzo intensywnym wysiłku.
  • Średnią – ten rodzaj bielizny powstaje z połączenia włókien sztucznych, które dobrze pochłaniają wilgoć, lecz jednocześnie dają dużą dawkę ciepła. Idealne rozwiązanie do jazdy na rowerze w deszczowy dzień.
  • Grubą – bielizna, która najczęściej zawiera duży procent wełny. Doskonale zabezpiecza przed chłodem, ma ona małe możliwości pochłaniania potu. Idealna na narty.

CIEKAWOSTKA!

Wskocz w termoaktywną bieliznę lub termoaktywne getry podczas ćwiczeń! Odzież ta miejscowo podnosi temperaturę ciała, przyspieszając metabolizm –  dokładnie tam, gdzie tego najbardziej potrzebujesz.

Ludzki organizm zachowuje się jak grzejnik – zużywając kalorie wytwarza energię i aby utrzymać właściwą temperaturę, skóra odprowadza pot i takie samo zadanie ma spełniać bielizna – musi zachowywać się jak skóra: odprowadzać ciepło i odparowywać wilgoć na zewnątrz. Dlatego warto zapoznać się z ofertą firm które na bieliźnie termoaktywnej znają się jak nikt. GWINEER jako jedna z głównych polskich marek w branży strojów kąpielowych, odzieży fitness oraz bielizny termoatywnej oferuje wszystko czego potrzebujesz by prowadzić aktywny tryb życia!

źródło zdjęć: pexels.com, pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bielizna termoaktywna – must have każdego aktywnego!

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0