Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Bezpieczne wybielanie zębów – domowe sposoby vs zabiegi dentystyczne

zęby

Piękne i zdrowe zęby sprawiają, że chcemy się częściej uśmiechać. Jednak, żeby pochwalić się hollywoodzkim uśmiechem, trzeba odpowiednio o to zadbać. W internecie znajdziesz wiele sposobów na białe zęby. Niektóre z nich takie jak: soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy olej kokosowy możesz zastosować w domu. Jednak czy są one w pełni bezpieczne i czy przyniosą Ci satysfakcjonujący efekt? Być może lepiej zdecydować się na profesjonalne zabiegi stomatologiczne ? Sprawdź, które sposoby są najskuteczniejsze.

Wybielanie zębów nie dla każdego

Na odcień zębów ma wpływ wiele czynników m.in. grubość i gęstość szkliwa, cechy odziedziczone po rodzicach czy zabarwienie zębiny. Ogromny wpływ ma również tryb życia jaki prowadzisz, na przebarwienia ma wpływ jakość spożywanej żywności, palenie tytoniu, przyjmowanie leków, pamiętaj również, że wiek ma wpływ na kolor Twoich zębów. Jak wspominaliśmy możesz zdecydować się na wybielenia zębów w gabinecie. Niestety nie u wszystkich osób przeprowadzenie tej czynności jest wskazane.

Wybielania zębów nie stosuje się w poniższych przypadkach:

 • Ciążą oraz okres karmienia. Bezwzględnym zakaz wykonywania tej czynności. Ze względu etycznych nie wykonuje się żadnych zabiegów, mogących mieć zły wpływ na zdrowie dziecka lub matki.
 • Chorób jamy ustnej np:
  • stan zapalny lub choroby dziąseł,
  • próchnica,
  • afty,
  • uszkodzenie,
  • nadwrażliwość zębów,
 • Chorób takich jak:
  • epilepsja
  • nowotwór
  • cukrzyca
 • Uczulenia na jeden ze składników substancji wybielającej.
 • Dużych ubytków uzębienia i licznych plomb.
 • Wybielania nie stosuje się u dzieci lub młodzieży poniżej 16 roku życia.

Przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć opinii profesjonalisty, nie obawiaj się zadzwonić lub podejść do gabinetu w którym oferowane są takie usługi. Podchodź również z dużym dystansem do informacji znalezionych w internecie.

Domowe metody

Biel zębów może być zniszczona przez kawę, wino, czekoladę czy nawet cukierek z barwnikiem. Domowe sposoby na wybielanie zębów mogą być skuteczne, jednak jest to działanie profilaktyczne. Nie dadzą one tak spektakularnych i trwałych efektów jak wizyta w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Oto najpopularniejsze domowe sposoby wybielające zęby:

Olej kokosowy

Badania dowodzą, że olej kokosowy oczyszcza organizm z toksyn, zapobiega rozwojowi wielu chorób, posiada również właściwości antybakteryjne, a także pomaga wybielić zęby. Zalety jego sprawiają, że niektóre osoby używają go jako pasty do zębów. Zaleca się płukanie jamy ustnej 2 łyżkami oleju na czczo przez ok 30 min. Pamiętaj, że po skończeniu należy wypluć olej najlepiej do kosza i dokładnie umyć zęby. Rezultaty są widoczne po kilku miesiącach, więc jest to sposób dla wytrwałych.

Aktywny węgiel

Ma duże właściwości wchłaniania różnych substancji i zanieczyszczeń. Jest nietoksyczny dla ludzi i sam w sobie szkodliwy dla zębów. Najlepiej sprawdzi się u osób które spożywają dużo kawy, herbaty czy palą dużo papierosów, przez co mają osad na zębach. Efekty często widać nawet po pierwszym użyciu. Metoda ta ma jedną wadę, przy mocnym i energicznym myciu zębów szczoteczką może spowodować, że zęby będą bardziej wrażliwe.

Pasty wybielające

Pasty do zębów pomagają usunąć z powierzchni zęba zanieczyszczenia. Niektóre posiadają w składzie specjalne środki chemiczne lub polerujące. Usuwane jest więc zanieszczyszczenie jedynie z powierzchni. Pasty mogą rozjaśnić odcień jedynie o jeden ton.

Szczoteczki ultradźwiękowe (soniczne)

Szczoteczka ta emituje fale dźwiękowe o niesłyszalne dla ludzkiego ucha częstotliwości 1,6 Mhz. Częstotliwość ta ma korzystne właściwości dla zdrowia zębów i jamy ustnej. Poprawia ukrwienie dziąseł oraz zabija bakterie na zębach. Szczoteczki polecane są dla osób cierpiących na wrażliwość zębów. Dokładnie czyści wszelkie zakamarki i przestrzenie między zębami. Idelanie więc wyczyści osad pozostawiony przez kawę czy herbatę.

Paski wybielające

Są powszechnie stosowane, dzięki temu że są bardzo cienkie po nałożeniu na zęby są praktycznie niewidoczne. Najczęściej nakłada się je na ok 30 min dwa razy dziennie. W swoim składzie zawierają aktywne substancje wybielające jednak ich stężenie jest o wiele mniejsze niż, tych stosowanych w gabinetach dentystycznych. Pierwsze efekty widoczne są już po kilku dniach, a efekty mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy. Osoby które cierpią na wrażliwość zębów przed użyciem powinny skontaktować się ze swoim stomatologiem.

Profesjonalne zabiegi wybielające zęby

Jeżeli decydujesz się na wybielenie zębów najlepiej zrób to w gabinecie stomatologicznym. Niestety wiąże się z dość dużymi kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Jest to jednak bezpieczniejsza i skuteczniejsza metoda niż domowe próby wybielenia zębów. Jak pisaliśmy wyżej domowe sposoby mogą nieznacznie rozjaśnić zęby, a ich efekt utrzymuje się któtko, w przeciwieństwie do profesjolanlego wybielenia gdzie możemy uzyskać rozjaśnienie nawet o 14 tonów, a efekty utrzymują się nawet do 3 lat.

Jedną najnowocześniejszych metod wykorzystywanych w gabinetach do wybielania zębów jest lampa Beyond. W Polsce stosuje ją ok 1000 gabinetów stomatologicznych (np Gabinet dentystyczny Estetica Beauty Dent z Krakowa). Szybko usuwa przebarwienie zębów nawet te, które znajdują się w głębi ich struktury. Wizyta trwa ok 1,5 godziny.

Lampa Beyond emituje tak zwane „zimne światło” które jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Przed rozpoczęciem czynności dentysta dobierze odpowiednie pH żelu zawierającego aktywny składnik do pH w jamie ustnej pacjenta. Jest to bardzo ważne, gdyż nieodpowiednie dobranie pH może prowadzić do uszkodzenia szkliwa zębowego. W ciągu wizyty nakłada się trzykrotnie żel z utleniaczem.

Metoda ta jest całkowicie bezbolesna, jednak po jej zakończeniu możesz odczuwać nadwrażliwość zębów, które utrzymuje się do 24 godzin. Przez dwie doby po wybielaniu należy stosować tak zwaną „biała dietę”, która ma za zadanie utrzymywanie zębów w czystości. Po zabiegu stosuje się specjalne pasty pomagające usuwać bieżące zanieczyszczenia i przebarwienia.

Innym popularnym sposobem stosowanym w gabinetach stomatologicznych jest metoda nakładkowa. Wybielanie to polega na przygotowaniu przez stomatologa odlewu uzębienia pacjenta, na którą aplikowany jest specjalny żel z aktywną substancją wybielającą. Jest to skuteczna bezpieczna metoda pozwalająca na wybielenie wszystkich zębów, zarówno zęby żywe jak i martwe. Daje ona ok 95% skuteczności, zauważalny efekt jest widoczny po ok dwóch dniach. Podobnie jak przy wybielaniu lampą Beyond tak i w tym przypadku, po tej czynności należy stosować tzw. białą dietę.

Wybielanie martwych zębów

Martwy ząb to taki w którym doszło do obumarcia miazgi. Niestety zęby te z biegiem czasu stają się nieestetyczne, zmieniają swój kolor i stają się sine. Aby przywrócić im blask i ładny wygląd musisz skorzystać z profesjonalnego wybielania zębów. Najlepszym sposobem na przywrócenie takiego zęba do świetności jest użycie lampy Beyond lub metody nakładkowej, obie te metody zostały opisane wyżej.

Jak utrzymać biel

Aby dłużej utrzymać biel zębów, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie co w Twoim przypadku powoduje ich przebarwienie, może to być palenie papierosów lub picie kawy. Pamiętaj jednak, że samo odstawienie czy ograniczenie nie przywróci Twoim zębom bieli, ograniczysz w ten sposób przebarwienia. Jeżeli zdecydujesz się na profesjonalne wybielanie zębów, Twój stomatolog poinformuje Cię jak najlepiej dbać o zęby, żeby utrzymać ich biel jak najdłużej. Po wybielaniu należy stosować białą dietę, oraz specjalną pastę która będzie usuwać przebarwienia.

Oto kilka wskazówek jak utrzymać biel zębów na co dzień:

 • unikaj konsumpcji produktów, które mogą zabarwić Twoje zęby (kawa, herbata, czerwone wino),
 • czyść zęby niezwłocznie po spożyciu takich napojów,
 • czyść zęby przynajmniej dwa razy dziennie, używaj nici i płynu do płukania,
 • wymieniaj szczoteczkę do zębów co 2-3 miesiące,

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas sposoby rozwiały Twoje wątpliwości w tym temacie. Pamiętaj, że nie zawsze domowe sposoby są bezpieczne, ich nieprawidłowe zastosowanie może powodować uszkodzenie zębów lub ich nadwrażliwość. Unikaj magicznych preparatów dzięki którym uzyskasz szybko efekt za niewielką cenę. Jeżeli zdecydujesz się na profesjonalny gabinet stomatologiczny, nie obawiaj się porozmawiać wcześniej ze stomatologiem, który doradzi Ci najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bezpieczne wybielanie zębów – domowe sposoby vs zabiegi dentystyczne

Artykuł przeczytasz w: 6 min
0