Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Bezpieczne suplementy diety

suplementy
Wiele osób stosuje suplementy diety na co dzień. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, czy są one bezpieczne dla naszego zdrowia. Warto wiedzieć, że suplementy diety wprowadzone do obrotu nie mogą stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia. Wyróżniamy wiele substancji, które mogą występować w suplementach diety.

Skład suplementów diety

Składnikami gotowych produktów są przede wszystkim witaminy, aminokwasy, składniki mineralne, kwasy tłuszczowe, luteina, probiotyki oraz różnorodne produkty pochodzenia roślinnego. Wśród witamin znajdziemy: witaminę A, D, E, K, B1, B2, niacynę, B, kwas foliowy, B12, biotynę, kwas pantotenowy, witaminę C. Składniki mineralne dodawane do suplementów diety to magnez, żelazo, wapń, miedź, cynk, jod, mangan, sód, potas, selen, chrom, fluorki, krzem, bor i fosfor.

Bezpieczne suplementy diety

W krajowych przepisach regulujących skład suplementów diety nie ma innych składników, które mogą być dodawane do suplementów diety. Skład oraz ilość substancji zawartych w suplemencie diety oznacza, że podczas normalnego stosowania zgodnego ze wskazaniami producenta konsument będzie bezpieczny. W Polsce obowiązują zasady dotyczące bezpieczeństwa żywności. Najważniejszą rolę odgrywa rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z 2002 roku. Dokument jasno określa generalne zasady prawa żywnościowego. Przepisy umożliwiają niewprowadzenie na rynek produktu, który może zagrażać życiu lub zdrowiu konsumentów.

Wprowadzenie suplementu na rynek w Polsce

Warto wiedzieć, w jaki sposób wygląda wprowadzenie suplementów diety w Polsce. Podczas pierwszego wprowadzenia przedsiębiorca musi zawiadomić Główny Inspektorat Sanitarny. Potrzebne będzie uzupełnienie odpowiednich wniosków oraz opisanie składu produktu. W przypadku wątpliwości dotyczących składu Inspektorat może wszcząć postępowanie wyjaśniające. W tym przypadku Inspektorat może poprosić przedsiębiorcę o przedstawienie opinii jednostki naukowej lub Urzędu Rejestracji Leków i Produktów Biobójczych. Jak widać procedura wprowadzenia nowego suplementu diety nie jest prosta. Pomoże to wyeliminować nieodpowiednie dla zdrowia i życia produkty, które nie zostaną wprowadzone do obrotu.

Rejestr suplementów diety

Na rynku pojawił się rejestr suplementów suplementy.co. Po wyszukaniu suplementu znajdziemy jego skład oraz informację, kiedy został dopuszczony do użytku w naszym kraju. Znajdziemy również listę najbardziej popularnych suplementów, które są wyszukiwane w rejestrze. Przejrzysty układ strony https://www.suplementy.co/ pozwoli zapoznać się w ważnymi informacjami w bardzo prosty sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bezpieczne suplementy diety

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0