Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Batony proteinowe – czy wpływają na zmniejszenie uczucia głodu?

Batony proteinowe

Batony proteinowe należą do ulubionych przekąsek osób aktywnych. Pomagają zbudować masę mięśniową, przyspieszają regenerację mięśni i zwiększają tolerancję na wysiłek. Nie można jednak nie wspomnieć, że z dobrodziejstw tych wartościowych przekąsek mogą korzystać nie tylko sportowcy. Batony białkowe niezwykle skutecznie zaspokajają uczucie głodu i sycą na długi czas. To zatem idealna przekąska, gdy do kolejnego posiłku zostało jeszcze sporo czasu, a głód nie pozwala skupić się na wykonywanych zadaniach.

Gdy dopada głód, batony zwykle są pierwszym wyborem. Produkty karmelowe i czekoladowe zapewniają szybkie uczucie sytości, ale chyba każdy amator takich przekąsek zauważył, że po spożyciu słodkiego batonika głód szybko wraca, czemu towarzyszy gwałtowny spadek energii. Dzieje się tak, ponieważ takie słodkości zawierają w swoim składzie dużo cukrów prostych, które uwalniają energię w sposób gwałtowny. Wahania cukru we krwi powodują chroniczne uczucie głodu i trudną do przezwyciężenia ochotę na coś słodkiego. Inaczej działają batony proteinowe.

Batony proteinowe to sycąca przekąska, która zwalcza głód na długi czas

Jak wskazuje na to sama nazwa, tego typu produkty charakteryzują się podwyższoną zawartością białka. To właśnie ten makroskładnik w dużej mierze decyduje o ich unikatowych właściwościach. O ile kwestia udziału protein w regeneracji i rozbudowie masy mięśniowej jest jasna (białko to główny budulec mięśni), to nie każdy wie, skąd biorą się właściwości sycące produktów z wysoką zawartością tego składnika.

Posiłki i przekąski bogate w białko sycą bardziej i nie jest to jedynie teza, a teoria potwierdzona badaniami naukowymi. Uczucie sytości wynikające z pozyskania energii pochodzącej z protein to zasługa działania niektórych hormonów. Mowa o GLP-1, GIP i peptydzie YY. Każda z tych substancji aktywuje ośrodki sytości w mózgu. Wyniki niektórych badań sugerują, że białko stymuluje także wydzielanie anoreksygennej cholecystokininy i oreksygennej greliny. Dzięki temu, zwiększona podaż białka doprowadza do wzrostu sekrecji hamujących uczucie głodu.

Mówiąc o właściwościach sycących białka, nie można nie wspomnieć o tzw. dźwigni białkowej. Ta hipoteza zakłada, że organizm wyczuwa podaż aminokwasów, których sam nie jest w stanie produkować, i pobudza apetyt do momentu, aż dostarczymy je w odpowiedniej ilości.

Jak wybrać najlepsze batony proteinowe?

Żeby batony białkowe mogły być zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych przekąsek, trzeba wybrać produkty najwyższej jakości. Polecamy te ze sklepu OsheeShop. Dokładnie tak, marka OSHEE sygnuje nie tylko napoje izotoniczne i energetyczne.

Podobnie jak batony musli, produkty proteinowe OSHEE zawierają cenne witaminy z grupy B i witaminę C. Nie występują w nich natomiast składniki uważane za szkodliwe, jak choćby syrop glukozowo-fruktozowy, olej palmowy, sztuczne aromaty i barwniki. To najlepszy wybór, nie tylko przed treningiem i po treningu, ale zawsze wtedy, gdy masz ochotę na pyszną przekąskę, która zapewni uczucie sytości na długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Batony proteinowe – czy wpływają na zmniejszenie uczucia głodu?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0