Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Badanie rezonansem magnetycznym – przygotowanie, przebieg, czas trwania

rezonans

Rezonans magnetyczny to jedno z podstawowych rodzajów diagnostyki obrazowej, umożliwiający wykrycie nawet bardzo niewielkich zmian chorobowych. Z tego względu jest często zalecany przez lekarzy. Dowiedź się, jak należy się do niego prawidłowo przygotować , ile trwa i w jaki sposób się odbywa.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Badanie metodą rezonansu magnetycznego możliwe jest, dzięki wykorzystaniu naturalnych właściwości magnetycznych każdej z komórek ludzkiego ciała. Dzięki temu, że odbywa się bez udziału promieni rentgenowskich, jest w pełni bezpieczne dla organizmu. Jest również bezbolesne. Uzyskany podczas badania obraz jest niezwykle dokładny i potrafi ukazać nawet kilkumilimetrowe zmiany chorobowe. Często zleca się je, kiedy USG czy RTG okazują się niewystarczające do postawienia prawidłowej diagnozy. Przy pomocy rezonansu magnetycznego można otrzymać obraz m.in.: kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych, głowy, jamy brzusznej, serca oraz innych narządów wewnętrznych, piersi, czy stawów.

Jak przebiega badanie?

Podczas badania konieczne jest położenie się na specjalnym stole, najczęściej na plecach (w przypadku rezonansu magnetycznego piersi wymagane jest ułożenie na brzuchu i użycie specjalnego kołnierza). Ważne jest, aby przyjąć wygodną pozycję, ponieważ podczas badania nie można się ruszać. Następnie stół wjeżdża do specjalnej komory, w której odbywa się obrazowanie. Lekarz przeprowadzający badanie może wydawać różne polecenia, np. prośbę o chwilowe wstrzymanie oddechu. Są one dobrze słyszalne w komorze. W zależności od badanego obszaru, rezonans może trwać od 15 do ok. 90 minut. Jest  ono całkowicie nieinwazyjne, dlatego zaraz po jego zakończeniu można wrócić do codziennej aktywności – jedynie po badaniu z podaniem kontrastu zalecane jest odczekanie 30 minut.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Badanie to nie wymaga szczególnych przygotowań, należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • Na 3 godziny przed badaniem nie należy jeść
  • Wszystkie przyjmowane leki powinny być zażyte o określonym czasie
  • Na badanie najlepiej przyjść ok. 15 minut wcześniej, aby uzupełnić ankietę dotyczącą stanu zdrowia
  • Najlepiej założyć ciepłe i luźne ubrania – temperatura podczas badania wynosi ok. 15-20 stopni
  • Strój pacjenta nie powinien zawierać metalowych elementów, które mogą zakłócać pracę sprzętu, takich jak: zamki błyskawiczne, klamry, sprzączki itp.
  • Przed badaniem należy odłożyć w bezpieczne miejsce telefony komórkowe, karty kredytowe, kluczyki do samochodu, zegarki itd.
  • Zdjąć należy również biżuterię, okulary czy aparaty słuchowe
  • Przed wykonaniem badania z kontrastem konieczne jest dostarczenie wyniku potwierdzającego poziom kreatyniny, wykonanego maksymalnie 30 dni wcześniej.

Badanie rezonansem magnetycznym (zobacz: https://www.affidea.pl/diagnostyka/dla-pacjent%C3%B3w/rezonans-magnetyczny/) zawsze odbywa się ze wskazania lekarza, który musi wystawić skierowanie. Jest on również odpowiedzialny za przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, w celu ustalenia, czy nie występują żadne przeciwwskazania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Badanie rezonansem magnetycznym – przygotowanie, przebieg, czas trwania

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0