Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Badanie EMG: czym jest i na czym polega?

emg

Wcześnie rozpoczęta diagnostyka umożliwi wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia. Szybka reakcja umożliwi w pełni skuteczne leczenie i uniknięcie poważnych następstw choroby. Badanie EMG pozwoli sprawdzić, czy mięsień działa poprawnie. Wykonanie badania będzie szczególnie przydatne w przypadku podejrzenia zespołu cieśni nadgarstka.

Czym jest badanie EMG?

Badanie EMG rejestruje przewodnictwo nerwowe i czynność elektryczną w mięśniach. Wynik badania pokaże, kiedy mięsień działa poprawnie, a kiedy zachodzą z nim patologiczne zmiany. Badanie jest szczególnie pomocne w przypadku wykrycia chorób, które dotyczą osób pracujących wiele godzin przy komputerze. Jony sodu i potasu w zdrowym mięśniu są rozłożone równomiernie i bez problemu przenikają przez błonę komórki. Różnorodne zaburzenia mogą doprowadzić do polaryzacji ładunku elektrycznego, który dotyczy wnętrza komórki w stosunku do błony komórkowej. Czynność elektryczną mięśnia sprawdzimy za pomocą badania elektromiograficznego, czyli EMG.

Na czym polega badanie EMG?

Specjalista wykorzysta elektromiograf wyposażony w specjalne elektrody mięśniowe. Pozwoli on zarejestrować bioprądy, które będą się zmieniały podczas badania. Badanie wykonuje się w spoczynku i podczas pracy mięśnia a pacjent leży wówczas na specjalnym łóżku. Lekarz poprosi pacjenta o delikatne napięcie mięśnia, a następnie całej grupy mięśni w badanej okolicy. Badanie EMG można przeprowadzić globalnie i bada się wówczas pobudliwość wszystkich grup mięśniowych. Pacjenci obawiają się, że zabieg jest bolesny, aczkolwiek ból odczuwany jest tylko podczas wkłuwania elektrody w mięsień.

Wskazania do przeprowadzenia badania

EMG ma szerokie zastosowanie i umożliwi diagnozę różnego rodzaju zaburzeń w funkcjonowaniu mięśni. Dzięki badaniu sprawdzimy przyczynę zaniku mięśni lub dokonamy oceny sprawności mięśni po urazach. Badanie EMG pozwoli wykryć: stan zapalny w mięśniach, uszkodzenia nerwów obwodowych, uszkodzenia wielonerwowe, dystrofię mięśniową, rwę barkową i kulszową i wiele innych poważnych chorób. Badanie szczególnie docenią sportowcy, ponieważ pomoże ono precyzyjnie ocenić proces techniki sportowej w większości dyscyplin.

EMG nadgarstka

Coraz częściej wykonywanym badaniem wśród pracowników biurowych jest EMG nadgarstka. EMG umożliwi analizę zmęczenia mięśniowego, które może być wywołane przez długotrwałe siedzenie przy komputerze. Praca przy komputerze dość często może doprowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, który objawia się bólami dłoni, drętwieniem i mrowieniem placów, skurczami mięśni, osłabieniem siły dłoni i wypadaniem przedmiotów z rąk. Najbardziej wiarygodną i jedyną metodą diagnostyczną jest badanie EMG, które potwierdzi lub wykluczy zespół cieśni nadgarstka.

Wybór odpowiedniej kliniki i lekarza

Pamiętajmy, że szybko postawiona poprawna diagnoza to podstawa rozpoczęcia leczenia i szybkiego powrotu do zdrowia.W przypadku osób aktywnych fizycznie, np. sportowców szybkie rozpoczęcie leczenia jest szczególnie ważne. Do naszej kliniki przyjeżdżają pacjenci z całej Polski, ponieważ wykonujemy kompleksowe badania. Nasz personel to doświadczeni lekarze wyspecjalizowani w leczeniu cieśni nadgarstka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Badanie EMG: czym jest i na czym polega?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0