Babka jajowata (łac. Plantago ovata) to roślina, która usprawnia perystaltykę jelit i działa osłonowo. Szczególnie cenne są jej nasiona i łupiny. Babka jajowata zawiera błonnik pokarmowy i wiele innych, wartościowych składników, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Oto 6 najczęściej zadawanych pytań, które dotyczą tej pożytecznej byliny.
Jak wygląda babka jajowata?
Babka jajowata rośnie dziko na podmokłych terenach – jak ją rozpoznać podczas spaceru? To nieduża bylina, która osiąga od 20 do 40 cm wysokości. Ma lancetowate liście pokryte włoskami i kuliste kwiatostany o jasnozielonym lub jasnożółtym kolorze. Kiedy przypada okres kwitnienia rośliny? Babka jajowata kwitnie od czerwca do września.
Jakie są główne właściwości babki jajowatej?
Babka jajowata jest wysoko ceniona ze względu na:
- błonnik,
- naturalne śluzy,
- proteiny,
- antyoksydanty,
- tłuszcze,
- fitosterole.
Zarówno łuski, jak i nasiona babki jajowatej usprawniają pracę jelit, niwelując biegunki, zaparcia. Dzięki wysokiej zawartości śluzów ułatwia wypróżnianie i spożywana w większej ilości działa przeczyszczająco. Roślina wykazuje też właściwości osłonowe, prebiotyczne, obniżające cholesterol i ciśnienie krwi. Dzięki babce organizm szybciej oczyszcza się z toksyn i szkodliwych substancji.
Czy babka jajowata wspomaga odchudzanie?
Z uwagi na zawartość błonnika, babka jajowata wspiera proces trawienia, dlatego jest polecana osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy i stosują dietę redukcyjną. Jako że błonnik daje uczucie sytości i zwiększa swoją objętość w żołądku, stosowanie babki minimalizuje ryzyko napadów głodu, których często doświadczamy podczas procesu odchudzania.
Czy babka jajowata to babka płesznik?
Absolutnie nie. Babka jajowata i babka płesznik to dwie zupełnie różne rośliny lecznicze. Co prawda babka płesznik również jest bogata w błonnik, ale wygląda inaczej – ma brunatnawe kwiaty, które wyrastają w kątach liści i osiąga do 50 cm (podczas gdy babka jajowata dorasta do 20-40 cm). Warto dodać, że babka płesznik jest dość rzadko spotykana w Polsce (raczej nie rośnie tutaj dziko), ale jest chętnie uprawiana w Europie.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania babki jajowatej?
Babka jajowata jest niewskazana w przypadku:
- problemów z drożnością jelit,
- zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej,
- patologicznego zwężenia układu pokarmowego.
Jak stosować babkę jajowatą?
Babkę jajowatą możesz pić w postaci odwarów, naparów lub spożywać w formie sproszkowanej, jako dodatek do muesli, koktajli. Wiele osób używa babki do zagęszczania sosów oraz zup. Łupiny babki jajowatej wraz z nasionami mogą stanowić urozmaicenie ulubionej sałatki, jogurtu naturalnego. Przy spożywaniu babki jajowatej warto pamiętać o piciu większej ilości wody.
Nie wiesz, gdzie można kupić babkę jajowatą? Zapraszamy do naszego sklepu frutavita.pl. Znajdziesz tu nie tylko nasiona tej prozdrowotnej rośliny, ale też wiele innych produktów.