
Tematyka Aromaterapii bywa poruszana w opracowaniach dotyczących naturalnych metod o tyle często co i zazwyczaj dość ogólnikowo. Zgłębienie szersze aromaterapii to zadanie którego podjęcie się może nas wciągnąć na długie lata.
Do Armoaterapii wykorzystywane są olejki eteryczne będące ekstraktami roślinnymi najbogatszymi w swojej postaci. Otrzymywane one są w zależności od potrzeby i przeznaczenia z szeregu części roślin takich jak Kwiaty, łodygi, liście, czasami także owoce lub ich części jak jest to w przypadku cytrusowych czy roślin iglastych.
Olejki uzyskiwane są w procesie tłoczenia roślin i ich części lub przez ich destylację w parze wodnej. Do uzyskiwania niektórych olejków bywa wykorzystywana ekstrakcja rozpuszczalnikami organicznymi.
Procesy uzyskiwania różnią się między sobą istotnie. Proces tłoczenia to proces mechaniczny, destylacja wykorzystuje tzw. Alembik do którego kosza umieszczonego w kotle wkładane są części roślin z których olejki są uzyskiwane. Podgrzewana pod koszem woda przechodzi w postaci pary wodnej przez kosz z umieszczonymi częściami roślin zabierając ze sobą zawarte w nich lekkie substancje lotne, a pozostawiając frakcje tłuszczowe. W ten sposób olejki eteryczne zabrane z parą wodną wykraplają się w wężownicy chłodnicy. Tak wykroplona mieszanina pary wodnej i olejku wymaga rozdzielenia. Aby otrzymać jeden litr olejku eterycznego lawendowego potrzebnych jest 200 kg kwiatów lawendy, dlatego ważne jest aby rośliny do produkcji olejków były wolne od herbicydów i innych środków ochrony roślin, ponieważ gdyby je zawierały częśc ze szkodliwych substancji stawałaby się składnikiem olejku eterycznego.
Przy zakupie olejków warto kierować się przekonaniem co do ich producenta i standardów jakich dochowuje producent surowca.
Wspomniana ekstrakcja rozpuszczalnikami w procesie której użyty rozpuszczalnik uwalnia cząsteczki których nie potrafi wydobyć destylacja parą wodną. Olejki uzyskiwane w procesie ekstrakcji rozpuszczalnikowej nie są przeznaczone do aromaterapii, ponieważ resztki rozpuszczalników są odpowiedzialne za wywoływanie reakcji alergicznych i ta grupa olejków jest wykorzystywana zazwyczaj w przemyśle perfumeryjnym.
Olejki eteryczne to produkt medycyny naturalnej znany od lat. Pozyskiwane ze świeżych lub suszonych roślin mają specyficzną siłę oddziaływania na samopoczucie, oraz zachowanie organizmu w dobrej kondycji umysłowej i fizycznej. Aromatoterapia z wykorzystaniem naturalnych olejków aromatycznych pobudza wiele obszarów ludzkiego organizmu wspomagając nie tylko walkę z bólem, bakteriami i procesami zapalnymi w organizmie, ale również przyczyniając się do eliminowania stresu, bezsenności, odnowy komórek organizmu, odchudzania, regeneracji czy do ogólnego wzmocnienia organizmu. Olejki eteryczne, aż do połowy XX wieku były uważane jako uboczny produkt przemiany materii roślin w procesie ich rozwoju. Dopiero odkrycie ich prozdrowotnych właściwości zrewolucjonizowało to myślenie i pokazało jak wielki i różnorodny wpływ mogą mieć one na organizm człowieka.
Olejki eteryczne na wiele dolegliwości
Bogactwo i różnorodność olejków roślinnych do aromaterapii dostępnych obecnie na rynku medycyny naturalnej umożliwia odpowiednie i precyzyjne ich dobranie w zależności od potrzeb i wymagań każdego. Przykładowo aromaterapia olejkiem lawendowym działa przeciwzakaźnie, przeciwbólowo oraz bakteriobójczo. Ponadto ma oddziaływanie antydepresyjne, odtruwające, antytoksyczne oraz przeciwreumatyczne i przeciwskurczowe. Dzięki aromatoterapii z wykorzystaniem olejku lawendowego można także ograniczyć bezsenność, wyciszyć się i uspokoić oraz obserwować skutki szybszego gojenia się ran i oparzeń. Olejek bergamotowy z oferty olejków eterycznych olejków Etja wykorzystany w inhalacji czy kąpieli ma właściwości antyseptyczne, czyli stosowany jest do ograniczania infekcji. Działa łagodząco również przy wszelkich napięciach emocjonalnych, stresach czy stanach depresyjnych. Podobne działanie ma olejek eteryczny Aromatika wyprodukowany ze skórki owoców z drzewa pomarańczy słodkiej – złagodzi on napięcia nerwowe, zrelaksuje oraz wpłynie antydepresyjnie. Niektóre olejki eteryczne stosowane w masażu bądź inhalacji mają działanie przeciwłojotokowe, wspomagają w leczeniu trądziku oraz łagodzą infekcje górnych dróg oddechowych. Jest to na przykła olejek cedrowy Etja skomponowany na bazie gałązek i igieł z drzewa cedrowego. Niektóre olejki zapachowe są również silnym afrodyzjakami, np. olejek eteryczny z neroli (z płatków kwiatów wiecznie zielonego drzewa) czy też olejek z Wetiwerii pachnącej czylii inaczej olejek eteryczn wetiweriowy. Są także takie, które działają na wzmocnienie i wzrost włosów oraz eliminują łupież – eteryczny olejek sosnowy alpejski.
Różnorodność stosowania olejków zapachowych
Olejki zapachowe – kompozycje zapachowe roślinne można stosować w wybrany przez siebie sposób. W zależności od tego, jaki olejek posiadamy lub jaka jest dla nas najbardziej wygodna forma aromaterapii możemy zdecydować się na jedną z kilku propozycji. Pamiętać należy, aby przy stosowaniu olejków eterycznych Etja oraz olejków eterycznych Aromatika nie rozcieńczać ich, można je natomiast łączyć z roślinnymi olejami kosmetycznymi lub innymi olejkami eterycznymi. Najczęściej stosowaną formą jest rozpylanie, czyli aromatyzacja. Dodaje się w tym celu kilka kropel olejku eterycznego do kominka lub nawilżacza powietrza. Trzeba pamiętać, aby w tym również nie przesadzić, bo zbyt intensywny zapach może nam po prostu przeszkadzać. Podobną formą polegającą na wdychaniu aromatu z olejku są inhalacje, które można wykonywać nad pojemnikiem z gorącą wodą z kilkoma kroplami olejku, z głową nakrytą ręcznikiem umiejscowioną nad pojemnikiem. Olejki zapachowe można dozować również do nawilżaczy powietrza, które posiadają funkcję aromaterapii. Produkty takie świetnie sprawdzają się także w szafie na ubrania, szczególnie olejek lawendowy, który nadaje piękny zapach przechowywanym w niej ubraniom.
Aromatyczna może być także kąpiel z wykorzystaniem wybranego olejku zapachowego z kompozycji zapachowych roślinnych. Kilka kropli dodaje się do wanny z ciepłą bądź gorącą wodą i zażywa się kąpieli w czasie, który najbardziej nam odpowiada. Świetną formą aromaterapii olejkami jest również masaż ciała, w którym do olejku nośnikowego dodaje się kilka kropli wybranego olejku eterycznego, a następnie masuje się taką mieszanką ciało kolistymi ruchami. W pielęgnacji ciała z wykorzystaniem aromaterapii można również zastosować peelingi. Przepis na taki naturalny peeling jest niezwykle prosty: wystarczy 50 ml cukru lub soli, 30 ml oleju oraz 2-3 krople olejku eterycznego. Taką mieszankę należy wsmarowywać w ciało a następnie porządnie spłukać ciepłą wodą.
Wybrany naturalny olejek eterycznych można również wykorzystać w zabiegach pielęgnujących twarz i ciało. W tym pierwszym przypadku należy dodać 1 kroplę olejku eterycznego do kremu, który stosujemy w pielęgnacji twarzy. Podobnie rzecz ma się z resztą ciała, gdzie na każde 10 ml balsamu, kremu lub innego kosmetyku do ciała trzeba dodać od 1 do 3 kropli olejku. Regularne stosowanie olejków w pielęgnacji twarzy i ciała pozwoli na zachowanie skóry w dobrej kondycji, a całego organizmu w lepszym samopoczuciu.
Zakup olejków eterycznych dostosowanych do indywidualnych potrzeb
Gdzie najlepiej zaopatrzyć się olejki eteryczne? Sklep z takimi naturalnymi produktami najłatwiej znaleźć w intrenecie. Przy wyborze tych najlepszych olejków warto zwrócić uwagę na ich producenta, jakość, oraz bezpieczeństwo w ich stosowaniu. Ważne jest także aby w takim sklepie była podana jasna i wyraźna informacja, że są to olejki eteryczne wyłącznie naturalnego pochodzenia. Dobry sprzedawca powinien także zamieścić informacje na temat wydajności olejków eterycznych. Sklep internetowy sprzedający takie produkty powinien je mieć również w niewysokiej cenie oraz oferować szybką wysyłkę, która zagwarantuje nam posiadanie wybranego produktu w domu w ciągu kilku dni od ich zamówienia. Dobry sklep z olejkami zapachowymi to także taki, który oferuje szeroką gamę produktów. Są to nie tylko olejki produkowane z jednej wybranej rośliny, ale także uniwersalne, będące kompozycją kilku aromatów z roślin, np. aroma-oil, czyli olejek Etja orzeźwiająco-łagodzący, będący kompozycją najbardziej popularnych olejków z drzewa herbacianego, eukaliptusa, lawendy, sosny, mięty oraz z dodatkiem mentolu, który jest szczególnie pożądany w okresie jesienno-zimowym ze względu na działanie rozgrzewające, ułatwiające oddychanie oraz wspomagające naturalne siły organizmu.
Nie pomylmy syntetycznych olejków zapachowych z naturalnymi olejkami eterycznymi bo te pierwsze czyli syntetyczne olejki aromatyczne nie mają zbyt korzystnego oddziaływania na nasz organizm poza zapachem który dają.