Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Aminokwasy białkowe i ich rola w budowaniu masy mięśniowej

mięśnie

Jak ćwiczyć na masę? Okazuje się, że w kulturystyce i innych sportach sylwetkowych sukcesu nie da się osiągnąć bez odpowiednio zaplanowanych ćwiczeń. Poza treningami bardzo duże znaczenie ma również zbilansowana dieta wspomagana dodatkowo poprzez przyjmowanie składników takich jak aminokwasy białkowe. To istotny element rzeźbienia sylwetki, gdyż komórki mięśniowe nie powstają samoistnie. Trzeba im dostarczać do tego odpowiedni budulec.

Dostarczane do organizmu aminokwasy białkowe w formie suplementów są o wiele bardzie skuteczne niż te spożywane w potrawach mięsnych. Wynika to z faktu, że trawienie mięsa trwa wiele godzin. Wówczas układ pokarmowy jest więc dłużej obciążony. Mięsa w zasadzie nie powinno się jeść na około 3 godziny przez treningiem siłowym. Można natomiast po nie sięgnąć już po ćwiczeniach.

Osoby, które zastanawiają się jak ćwiczyć na masę wiedzą, że nie zawsze jest to możliwe. Dlatego z pomocą przychodzą aminokwasy białkowe sprzedawane w formie suplementów diety. Trzeba też pamiętać, że trening jest swego rodzaju szokiem dla organizmu. W jego czasie dochodzi do niszczenia tkanki mięśniowej. Tworzy się wtedy miejsce na powstanie nowych komórek mięśniowych, które szybko zbudować  mogą właśnie aminokwasy białkowe spożyte zaraz po treningu siłowym.

Aminokwasy białkowe są dla organizmu doskonałym źródłem energii.

Poza tym zapobiegają one procesom katabolizmu komórek mięśniowych i w pozytywny sposób wpływają na regenerację tkanek. BCAA czy glutaminę powinno przyjmować się przed, w czasie oraz po treningu siłowym. Jak ćwiczyć na masę? W tym przypadku ważna jest też ilość spożywanych składników. Glutaminę przyjmuje się w dawce około 5-10 g dziennie. W przypadku szczególnie dużych obciążeń można ją zwiększyć nawet do 12 g na dzień.

Aminokwasy białkowe, jak i kiedy je stosować ?

Podczas treningu siłowego duże znaczenie ma też to w jaki sposób aminokwasy białkowe są przyjmowane. Oprócz tego kulturyści przeliczają wszystkie spożywane pokarmy pod kątem ich kaloryczności. Aminokwasy można spożywać w formie naturalnej lub syntetycznej jako suplementy diety. Najlepsze efekty są osiągane wówczas, kiedy składniki dostarczane są do przewodu pokarmowego oddzielnie. Pojedynczy aminokwas może wtedy już w ciągu 15 minut dostać się do krwiobiegu i wziąć udział w metabolizmie narządów (źródło: http://aminokwasybialkowe.pl/). Aminokwasy są spożywane w formie kapsułek lub proszku, który rozpuszcza się w mleku czy wodzie. Poza tym warto sięgać po produkty bogate w białko. Są to m.in. białe mięso, wołowina, ryby,  białka jaj czy twaróg. Zwykle jednak niezbędna okazuje się dodatkowa suplementacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aminokwasy białkowe i ich rola w budowaniu masy mięśniowej

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0